Közel-Kelet;Izrael;Benjamin Netanjahu;Hamász;Gázai övezet;tűzszünet;John Kerry;

A Hamász egy titkos alagútja FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/ILIA YEFIMOVICH

- Remény a békére Gázában

Tartósnak tűnik a közel-keleti tűzszünet. Egyelőre sem a Hamász, sem izraeli részről nem sértették meg a kedd reggel óta érvényben lévő fegyvernyugvást, így van esély a tartós békére.

Izrael bejelentette, őrizetbe vett egy 40 éves hebroni palesztint, aki korábban megszervezte három izraeli diák elrablását. Bevallotta, pénzt kapott ezért a Hamásztól, fegyvereket vásárolt, s ezeket aztán két másik gyanúsítottnak adta tovább, ők gyilkolták meg a fiatalokat. Az utóbbi két személyt egyelőre nem sikerült elfogni. A férfit már július 11-én kézre kerítették, de a hírt csak most jelentették be.

A három izraeli fiú június 12-én tűnt el. Két héttel később találtak rá holttestükre. Egyelőre mindkét részről megtartják az Egyiptomban kidolgozott tűzszünetet. Kedden, a fegyvernyugvás bejelentésének napján azt is közölték izraeli részről, megsemmisítették az összes 32 Hamász által épített titkos alagutat. Benjamin Netanjahu üdvözölte a hadsereg sikereit.

Mint mondta, nincs száz százalékos garancia a sikerre, de „mi mindent megtettünk azért, hogy a lehető legjobb eredményt érjük el”. Izrael szintén kedden kivonta szárazföldi erőit Gázából. Moti Almosz, a hadsereg szóvivője szerint egyfajta tesztről van szó. Reményét fejezte ki, hogy sikerül meghosszabbítani a háromnapos tűzszünetet, ezzel „véget érhet a polgári lakosság szenvedése” – fogalmazott.

A másik szóvivő, Peter Lerner azt közölte, hazája minden provokációra válaszol, ezért a hadsereg továbbra is készenlétben marad. Az eltelt hetek folyamán összesen 4800 célpontot támadtak a Gázai övezetben. Mindenesetre az is az enyhülést mutatja, hogy Izrael 27 ezer tartalékost küldött haza.

Közlések szerint a július 8 óta tartó konfliktusban több mint 1800 palesztin vesztette életét. Izraeli részről 64 katona halt meg. Az ENSZ szerint tízből nyolc palesztin halálos áldozat polgári személy volt.

Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter azt közölte, reméli, hogy a sok halott és sebesült gyermeket ábrázoló képsorok mindenkit a visszafogottságra ösztökélnek. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa még ezen a héten határozatot fogadhat el Gázáról.
A tűzszünet meghosszabbításában kulcsszerepe van a Kairóban folytatódó tárgyalásoknak.

Jen Psaki amerikai külügyi szóvivő bejelentette, hazája is képviselteti magát a megbeszéléseken. Kedden este az egyiptomi fővárosba érkezett az izraeli tárgyalóküldöttség is. A három magas rangú képviselő azokkal az egyiptomi tisztségviselőkkel találkozik, akik szimultán tárgyalnak az izraeliekkel és a palesztinokkal.

John Kerry amerikai külügyminiszter mélyreható tárgyalásokra szólította fel a feleket. Kifejtette, nem csak a tűzszünetről, hanem olyan kulcskérdésekről is szót kell ejteni, mint a közel-keleti békefolyamat. Az amerikai diplomácia vezetője szerint a Gáza demilitarizálása mellett Izraelnek fel kell oldania az övezet blokádját. Izrael Kairóban ígéretet tett arra, hogy haladéktalanul humanitárius segítséget biztosít a gázai palesztin lakosságnak. Októberben Norvégiában pedig adománygyűjtő konferenciát rendeznek.

Az amerikai kormányzat attól tart, hogy Edward Snowden mellett egy másik személy is kiszivárogtathat fontos információkat az amerikai titkosszolgálatoktól. Legalábbis egy dokumentum alapján erre lehet következtetni.