Izrael;Benjamin Netanjahu;Gázai övezet;Palesztin Hatóság;Mahmúd Abbász;Avigdor Liberman;

Palesztinok tüntettek a gázai háború ellen Berlinben FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/ADAM BERRY

- Gázába mehet az ENSZ

Avigdor Liberman izraeli külügyminiszter szerint az ENSZ felügyelete alá kellene helyezni a Gázai övezetet. Javaslatát állítólag az izraeli kormány is támogatja.

Lieberman az izraeli parlament előtt elmondott beszédében úgy vélte, mindenképpen számba kell venni azt az eshetőséget, hogy nemzetközi békefenntartókat hívnak Gázába. Példaként említette, hogy működőképes volt a nemzetközi felügyelet Koszovóban, valamint Kelet-Timorban.

Elítélte az antiszemitizmust Ban Ki Mun

Bírálta a világban kialakuló újfajta antiszemitizmust Ban Ki Mun. A világszervezet főtitkára utalt arra, hogy a gázai beavatkozás miatt világszerte számos Izrael-ellenes tüntetést tartottak a világban. Kifejtette, a közel-keleti konfliktus nem adhat okot az előítéletek kialakulására. Ban Ki Mun annak a meggyőződésének adott hangot, hogy a konfliktus csak tárgyalások révén oldhatóak meg. Kifejtette, amikor Izrael háborút folytat, mindig hatalmas felháborodás kíséri. Ám a jogos bírálatok mellett gyakran antiszemita jelszavak is elhangzanak. (MTI)

Hozzátette, ahhoz, hogy Gáza az ENSZ irányítása alá kerüljön, az izraeli vezetés és Mahmúd Abbász, a Palesztin Hatóság elnöke mérsékelt kormányzatának hozzájárulására van szükség. Lieberman szerint nem tartozik a lehetséges forgatókönyvek közé, hogy a Hamász megtartsa a hatalmat Gázában.

A külügyminiszter kijelentését szakértők Benjamin Netanjahu közvetett bírálataként értékelik. A kormányfő ugyanis a gázai beavatkozás céljaként a Hamász által épített titkos, föld alatti csempészalagutak megsemmisítését jelölte meg. Bár az alagutak jelentős része megsemmisült, a Hamász

továbbra is a korábbi intenzitással lövi Izrael területét. Netanjahu azonban elutasítja Gáza megszállását arra hivatkozva, hogy ez óriási kockázatot jelentene a hadsereg számára nem is szólva egy ilyen akció hatalmas költségeiről.  Lieberman javaslatát a Palesztin Hatóság és Egyiptom is érdekesnek találhatja.

A Netanjahu bizalmasának tartott izraeli külügyminiszter-helyettes, Zahi Hanegbi pedig azt közölte, a teljes kormány támogatja a felvetést, s utalt arra, hogy hazája korábban már többször hitet tett egy ENSZ-megfigyelőkből álló gázai misszió létrejötte mellett. Ehhez azonban a Hamász hozzájárulására is szükség lenne.

A világszervezet ugyanis csak olyan területeket vesz át, ahol a helyi politikai szereplők is támogatják békefenntartóikat. Ez azonban lényegében a Hamász lefegyverzését, hatalmától való megfosztását jelentené. Cipi Livni, a közel-keleti béketárgyalások izraeli főtárgyalója úgy vélte, Gázában meg kell dönteni a Hamász hatalmát.

Az izraeli szárazföldi erők megkezdték a kivonulást Gázából, miután megsemmisítették a Hamász alagútjainak nagy részét. Több harci járművel haladtak izraeli területre. Arról nem közöltek információkat, hányan hagyták el a régiót.  Jeruzsálemben a rendőrség szerint terroristatámadás történt, amikor egy kotrógép elgázolt egy fiatal férfit, majd nekiment egy busznak, s felborította azt. Az ámokfutás során egy személy meghalt, öt megsérült.

A rendőrség lelőtte a gépet vezető férfit. Az akció azon az utcán történt, amely 1967-ig Kelet- és Nyugat-Jeruzsálem határát képezte. A közelben fontos épületek találhatóak.  A Hamász a tűzszünet megsértésével vádolta Izraelt. A Tel-Aviv-i kormányzat hétórás fegyvernyugvást rendelt el a Gázai övezet nagyobbik részére, amely magyar idő szerint reggel kilenc órakor kezdődött meg.

Más humanitárius tűzszünethez hasonlóan azonban ez sem bizonyult tartósnak. A palesztin egészségügyi minisztérium közlése szerint egy izraeli légicsapás során meghalt egy nyolcéves palesztin lány a sati menekülttáborban.

Újdonságnak korántsem számít a francia Nemzeti Front vezetését uraló Le Pen családban, hogy amióta a papa három éve átadta lányának a hatalmat, egyetlen percre sem állt helyre a família belső békéje. Sőt, napirenden vannak a civódások.