Noha hamarosan már használni kellene, továbbra sem írta ki az Országos Tisztifőorvosi Hivatal (OTH) az új eljárást a pneumococcus elleni kötelező védőoltáshoz szükséges vakcina beszerzésére. A késlekedés miatt előfordulhat, hogy a hivatal eltérve a nyílt közbeszerzéstől, sürgős, rendkívüli eljárásban vásárolja meg a szükséges oltóanyagot - értesült lapunk.
Nyilatkozatban utasította vissza a GlaxoSmithKline Kft. (GSK) a lapunk cikkében megfogalmazott, a pneumococcus elleni oltóanyaguk minőségét és a pneumococcus közbeszerzési tender tisztaságát megkérdőjelező állításokat. A több, egymástól független, ám névtelenséget kérő forrásra, az OEK szakmai kiadványaira, valamint az Index hírportál cikkére hivatkozó írásunk megjelentetése előtt valóban nem kerestük fel a vállalatot, ahogyan a tenderen másik indulóként szereplő, konkurens gyógyszergyártó céget sem. A történtekért az érintettek elnézését kérjük. A GSK nemcsak oltóanyaguk minőségbeli megfelelőségéről biztosította lapunkat, de tájékoztatásul azt is közölte, további 42 nagyvállalathoz hasonlóan, a gyógyszeripari cégek közül hatodikként kötött stratégiai partnerségi megállapodást a magyar kormánnyal. "Ez a megállapodás számunkra a GSK hosszú távú elkötelezettségét jelképezi a magyarországi jelenlét mellett", épp ezért visszautasították lapunk azon feltételezését is, miszerint bárminemű politikai nyomás nehezedett volna az OTH-ra, hogy szerződjön a céggel.
Megírtuk: nem áll meg az OTH érvelése a pneumococcus elleni védőoltás-beszerzés ügyében. Az Index cikkére hivatkozva közöltük néhány hete, hogy egymillió forintos büntetést kapott a Közbeszerzési Döntőbizottságtól a többmilliárdos vakcina vásárlás érvénytelenítéséért az OTH. A tenderen jobb árajánlattal előállt gyógyszercég ugyanis azzal vádolta meg a hivatalt, hogy az azért állította le az eljárást, hogy ne kelljen az egyik ajánlattevővel szerződnie.
Az OTH arra hivatkozott: az Országos Epidemiológiai Központ (OEK) márciusban publikussá vált friss statisztikája azt mutatta, hogy 2013-ra megváltozott a pneumococcus szerotípusok előfordulási gyakorisága Magyarországon, és a közbeszerzési kiírásban szereplő követelmények alapján az egyik induló vakcina ezek ellen "nem nyújtana megfelelő mértékű járványügyi biztonságot".
Erre reagálva idéztük fel lapunk év elején megjelent cikkeit, amelyek az OEK elmúlt éves jelentéseire támaszkodva már egyértelművé tették, a hivatalos adatok fényében a január 24-én meghirdetett közbeszerzésen induló két gyógyszercég oltóanyaga közötti különbségek ismertek voltak az ajánlati felhívás közzétételekor.
A térítésmentesen hozzáférhető védőoltást 2008 óta ugyanaz a cég, a Pfizer gyártja, 2010 óta pedig Magyarország is sikerrel alkalmazza a 13 baktériumtörzs ellen védelmet nyújtó vakcinát, amellyel az utóbbi években az átoltottság 95 százalékos volt a két éven aluliak körében.
Már ekkor - idevágó cikkünk megjelenésekor - ismert volt, hogy a közbeszerzésen másik indulóként szereplő GSK oltóanyaga tíz törzs elleni lefedettséggel rendelkezik, noha a cég lapunk számára utóbb azt is világossá tette, a két vakcina között nincs minőségbeli különbség, a Synflorix névre hallgató oltóanyag pedig összhatékonyságát és árát tekintve is versenyképes a világpiacon elérhető pneumococcus vakcinák között.
A GSK nyilatkozata szerint ráadásul vakcinájukat a világ több mint 40 országában, többek között Finnországban, Svédországban, Hollandiában, Lengyelországban, illetve Csehországban, Ausztriában, Szlovákiában és Szlovéniában is sikerrel alkalmazzák a nemzeti oltóprogramokban vagy rizikó csoportok oltásában.
Mindezekből is egyértelmű: biztosan nem közölt igazat az OTH akkor, amikor azt állította, új információk jutottak a tudomására, s emiatt kellett érvénytelenítenie a június 30. után született csecsemők kötelező oltásához szükséges vakcinabeszerzésre kiírt pályázati eljárást.
Nemcsak a tudományos-szakmai körökben volt ugyanis ismert a lapunk által is idézett jelentés, de az OTH - mint az az ajánlati felhívásban szerepel - eleve úgy írta ki januárban a nyílt közbeszerzést, hogy az az ajánlattevő, amely több baktériumtörzs elleni védettséget adó oltóanyagot állít elő, e teljesítésért pluszpontot kapott a versenyben.
Ugyanakkor a két induló vakcinái között lényeges hatékonyságbeli eltérés nem volt, mindkettő alkalmazható lenne a kijelölt célra, magyarán a versenyben az ár lehetett - volna - a döntő. Információink szerint a Pfizer 7,2 milliárd forintos, a GSK pedig 5,1 milliárd forintos ajánlattal állt elő, magyarán utóbbi cég valóban nyerésre kellett álljon a tenderen.
Az áprilisi érvénytelenítés óta azonban nem történt érdemi előrelépés, az OTH - pontosabban az ÁNTSZ - honlapjára pedig a döntőbizottság július 3-i határozata óta nem került fel újabb ajánlati felhívásról vagy a beszerzés más formájára vonatkozó dokumentáció. Miután azonban ahhoz, hogy a kötelező oltási rendben szeptembertől oltani tudják a gyermekeket, augusztus közepére be kellene szereznie az első készletet.
Forrásaink szerint a végül kiválasztott gyártónak 6-8 hétre van szüksége ahhoz, hogy előállítsa a szükséges mennyiséget, s az végigmenjen a megfelelő minőség-ellenőrzési eljárásokon. Magyarán egy normál, legalább 30 napos közbeszerzési eljárás lefolytatásával már lehetetlen beszerezni a szükséges oltóanyagot erre az évre.