történelem;Varsó;második világháború;

Fotó: Wikimedia Commons

- Megelevenedik a varsói felkelés

Hetven évvel a 20. századi lengyel történelem egyik legtragikusabb eseménye után filmen elevenedik meg az 1944. augusztus 1-én kitört varsói felkelés.

Az évfordulóra Jan Komasa lengyel rendező két filmet is készített: egy dokumentumfilmet és egy fikciós alkotást.  Az első a korabeli fekete-fehér filmek nyomán készült, amelyeket a náci megszállók elleni lengyel felkelők két hónapos harca során forgattak. Az eredeti felvételeket digitalizálták, színessé alakították át és zenét komponáltak hozzájuk. „Ezeken a felvételeken látjuk az igazi felkelőket, azt, hogy milyenek voltak és hogyan éreztek – mondta a bemutatón Jan Oldakowski, a Varsói Felkelés Múzeumának igazgatója – Látunk valóságos sebesülteket, de boldog embereket is.”

A varsói felkelés alig másfél évvel azután tört ki, hogy 1943. májusában leverték a lengyel fővárosban a gettó felkelését. Aki túlélte a mészárlást, azt deportálták. Az 1944. augusztusi felkelés hasonlóan szörnyű véget ért: több mint 200 ezren pusztultak el a harcok során, leverése után Hitler elrendelte Varsó porig rombolását. A felkelés a II. világháború egyik legsötétebb ügye: miután az antikommunista lengyel Honi Hadsereg robbantotta ki, a szovjet csapatok, amelyek Varsó kapujában álltak, nem segítettek a harcolóknak.

A város 44 című alkotásban 3 és fél ezren működtek közre, a film költségvetése több mint 9,5 millió euró  volt, a speciális vizuális effektusokról a hollywoodi Richard Bain gondoskodott. A film bemutatóját a varsói nemzeti stadionban tartják több tízezer ember előtt a felkelés évfordulója alkalmából rendezett ünnepi hét közepén.

A varsói felkelés már többször megihlette a filmeseket. A leghíresebb Andrzej Wajda 1957-ben készült drámai filmje, a Csatorna, amely a megmaradt felkelők utolsó napjait mutatja be.

 

Az Orbán-kormány szereti saját sikerének beállítani az áremelkedés megállítását, és ezen belül is az energiaárak csökkenését. Lévén Magyarország nyitott gazdaságú kis országról lévén szó, ez természetesen nem igaz. Az is hamis állítás, hogy az eurózónában nem érvényesülnek ezek a tendenciák.