Ma este nem demonstrálnak a Tiszta emlékezettel civil szerveződés tagjai a Szabadság téren. Az április 8-a óta tartó tüntetéssorozat egy fejezete tegnap lezárult, szeptembertől más elnevezéssel, újfajta szervezésben tiltakoznak a diktatúra ellen - jelentette ki lapunknak Magyar Fruzsina, a demonstráció egyik szervezője. A dramaturg elmondta, eredménynek tartják, hogy a kormány csak az éj leple alatt merte felállítani a "hazugság építményét", és átadni egyáltalán nem merte azt. Az építményt csak tünetnek tekintik, amely a kormány ideológiáját, politikáját fejezi ki, ezért hónapok óta ezen ideológia és politika ellen tiltakoznak. Őszig a szervezők a nemzetközi kapcsolataikat erősítik, illetve az eddigi tevékenységüket dokumentálják. A közéletben azonban addig is jelen lesznek és ha újabb sérelem éri a demokráciát, akkor akár egyetlen nap alatt újabb demonstrációt szerveznek. Magyar Fruzsináék remélik, hogy civil mozgalmuk követőkre talál az országban.
A birodalmi sasos-arkangyalos emlékmű fő darabjait július 20-ra virradóra, titokban állították fel. A helyszínt több száz méteres körben, dupla kordonnal zárták le és a kommandósok mellett legalább húsz rendőrautót vezényeltek a térre. A szoborcsoport felállításáról előre senkit nem tájékoztattak, az emlékmű ellen tiltakozó civilek éjjel az atlatszo.hu híradásából értesültek a történtekről, ám másnap délelőtt már a helyszínen demonstráltak. Vélhetően az emlékmű körüli hazai és nemzetközi tiltakozás miatt nem vállalta a kormány, hogy az "elátkozott" alkotást nappal állítsák fel, sőt, felavatni sem voltak hajlandók. Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter akkor közölte: a kormány nem ünnepel, hanem tiszteletben tartja az elmúlt néhány hét társadalmi vitáit, megszólalásait, az emlékművet sérelmezők fájdalmát, "félreértéseit", és így nem lesz avatóünnepsége a budapesti Szabadság téri emlékműnek. A miniszter azt is elismerte, hogy lehettek egyeztetési hibák, amelyek beárnyékolhatták a döntések meghozatalát.
Arról azonban Lázár nem beszélt, ki döntötte el, hogy előzetes bejelentés nélkül, éjjel, lopva állítsák fel Párkányi Raab Péter alkotását. Lapunk az ügyben a miniszterelnök sajtófőnökét kérdezte, Havasi Bertalan azonban napok óta nem válaszol. A heves vitákat, tiltakozásokat kiváltott ’44-es német megszállási emlékmű őrzése naponta legalább 3-5 millió forintjába kerül az adófizetőknek. A Szabadság téren július 20-a után golyóálló mellényt viselő készenléti rendőrök teljesítettek szolgálatot, a bevezető utcákat pedig rendőrautók állták el. Később a szoborcsoportot hátulról be is kamerázták. Az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) Kommunikációs Szolgálatától hétfőn megkérdeztük, mikor tudták meg, hogy július 19-ről 20-ra virradó éjjel felállítják az emlékművet, ezért a rendőrségnek abban az időpontban is őrizni kell a helyszínt. Azt válaszolták: az emlékmű kihelyezése előtt is 24 órás volt a rendőri jelenlét. Ezután ismét megkerestük az ORFK illetékesét, mert nem kaptunk választ arra, mikor tudták meg a szoborcsoport felállításának időpontját, illetve azt, hogy azon az éjszakán a korábbinál jóval több rendőrnek kell biztosítania a helyszínt. A rendőrség türelmet kért, de lapzártánkig nem válaszolt.
Pásztor Tibor V. kerületi MSZP-s önkormányzati MSZP-s képviselő szerint egyébként törvénysértő módon állították fel a megszállási emlékművet. A szocialista politikus szerda este a Szabadság téri demonstráción arról beszélt, amikor a kabinet úgy döntött, hogy március 19-e helyett május 31-re módosítja az emlékmű átadásának határidejét, hatályon kívül helyezte a szoborról szóló első kormányhatározatot. Ennek megfelelően az V. kerületi önkormányzatnak - amelyiknek jobboldali többsége januárban egy meglehetősen botrányos testületi ülésen megadta a tulajdonosi hozzájárulást - a módosítást követően ezt ismét meg kellett volna adnia, ami azonban nem történt meg. Pásztor lapunknak elmondta, hogy tegnap levelet küldött a kerületi jegyzőnek, amelyben szabálysértési eljárás lefolytatást és a jogsértő állapot megszüntetését kezdeményezte. A törvényességet kétféleképpen lehet helyreállítani, vagy úgy, hogy eltávolítják az emlékművet a Szabadság térről, vagy utólag megadják a tulajdonosi hozzájárulást. "Nincs kétségem, hogy melyiket fogják választani" - fogalmazott az MSZP-s önkormányzati képviselő. Hozzátette: ha 30 napon belül nem válaszol a levelére a jegyző, akkor a kormányhivatalhoz, és később akár bírósághoz is fordul.