Oroszország;menekülthullám;

- Menekülthullám Oroszországba

Egyre többen menekülnek Ukrajnából Oroszországba. Hogy pontosan mennyien, azt igen nehéz megjósolni. Az világszervezet közlése szerint június végéig 54 400-an, július végéig pedig 101 617 volt a belső, tehát Ukrajnában maradt menekültek száma. Ugyanakkor közlések szerint az év eleje óta 141 972 ukrán állampolgár ment át Oroszországba. Közülük 26 566 embert ideiglenes otthonokban helyeztek el. 32 ezer menekült letelepedési engedélyért folyamodott.

Oroszország ezzel szemben teljesen más adatokat közölt. A moszkvai föderációs migrációs hatóság szerint legalább 490 ezer ukrán állampolgár menekült Oroszországba, a katasztrófavédelmi minisztérium pedig 570 ezer emberről tud. Közülük 38 ezren kértek menedéket. Dmitrij Medvegyev miniszterelnök szerint hazája eddig 142 millió dollárt (106 millió euró) adott ki költött a menedékkérőkre.

Egyes orosz politikusok már „humanitárius katasztrófáról” beszélnek Dél-Oroszországban, a menekülthullám által leginkább érintett rosztovi régióban szükségállapotot hirdettek ki. Rosztovban 36500 menekült tartózkodik. Vélekedések szerint az orosz hatóságok a vendégmunkásokat is a menekültek közé sorolják.

Épp a tervezett katalán népszavazás előtt néhány hónappal kényszerült lemondásra egy korrupciós ügy miatt Jordi Pujol, a katalán regionális kormányzat egykori vezetője. A 84 éves politikus minden feladatköréről és privilégiumáról lemond – közölte Artur Mas, az autonóm régió elnöke. Pujol múlt pénteken ismerte be, hogy 34 év óta illegálisan megszerzett pénzeket irányított át külföldi bankszámlájára. Mas azt is közölte, a Katalán Demokratikus Konvergencia Párt (CiU) alapítója azért is döntött a távozás mellett, hogy ne befolyásolja a függetlenségi népszavazást.