Szakértők azt gyanítják, Pujol azért ismerte el a „fekete pénzek” létét, mert az adóhatóság már a nyomában lehetett, ezzel előre menekült. Vallomása azonban derült égből villámcsapásként érhette a katalánokat, hiszen honfitársai a „nemzet atyjának”, igazi példaképnek tartják. Pujolnak kulcsszerepe volt Spanyolország demokratikus átmenetében. Franco tábornok ellenzékéhez tartozott, többször is letartóztatták.
Később a CiU elnökeként, illetve – 1980-tól 2003-ig – Katalónia miniszterelnökeként a tartomány minél nagyobb autonómiájáért szállt síkra. Kiváló politikai érzékkel a jobb- és a baloldali madridi kormányokkal is együttműködve próbálta elérni céljait. Csak az utóbbi időben vált a katalán függetlenség szószólójává.
Már évekkel korábban azzal vádolták, hogy illegálisan irányított bankszámlájára gyanús hátterű pénzeket, gyermekeit pedig zsíros állásokhoz juttatta. Ezeket a vádakat rendre azzal utasította vissza, hogy politikai támadásokról van szó. Elsőszülött fiával szemben már régebb óta eljárás folyik. Egy korábbi barátnője azzal fordult a rendőrséghez, hogy egy andorrai útján gyanús körülmények között tett szert rengeteg pénzre. Orilo Pujolnak a korrupciós vádak miatt le kellett mondania a CiU főtitkári tisztségéről.
Artur Mas eleinte csekély jelentőséget tulajdonított az esetnek, azt közölte, ez a család magánügye. Végül azonban saját pártján belül is egyre nagyobb nyomás nehezedett rá a botrány kapcsán. Ezért kedden kénytelen volt bejelenteni nyílt szakítását egykori politikai mentorával. Pujolt egyebek mellett megfosztják élete végig neki járó 81 418 eurós évi nyugdíjától, s nem használhatja tovább barcelonai irodáját sem. Elvették tőle tiszteletbeli elnöki címét, no és sofőrjét is.
Mas azt is közölte, mindez mit sem változtat majd politikáján, s ragaszkodik a katalán függetlenségi népszavazás november 9-i megrendezéséhez.