tankönyv;Klik;Kello;Czunyiné Bertalan Judit;

Kérdés, hogy a kincstári optimizmus ellenére a tankönyvpiac képes-e teljesíteni az ígéreteket FOTÓ: VAJDA JÓZSEF

- Czunyiné könyveket ígért

Idén nem lesz tankönyvbotrány az új köznevelési államtitkár szerint, augusztus 31-ig minden kiadványt kiszállítanak az iskolákba. Kérdés azonban, hogy a kincstári optimizmus ellenére az államosított tankönyvpiac képes-e teljesíteni az ígéreteket, és hogy az év végére mekkorára duzzad a szintén államosított iskolarendszer költségvetési hiánya.

Az ütemezés szerint halad a megújuló tankönyvek nyomdai előállítása, az iskolákhoz történő kiszállítás pedig időben megkezdődik - ezt az optimista ígéretet tette az új köznevelési államtitkár a debreceni Alföldi Nyomda Zrt.-nél zajlott "üzembejárása" után. Czunyiné Bertalan Judit szerint a nyomdából kikerülő tankönyvek órákon belül eljutnak a terjesztési monopóliummal rendelkező Könyvtárellátó Nonprofit Kft. (Kello) raktáraiba. A múlt héten hasonlóan optimistán nyilatkozott lapunknak a Kello ügyvezetője.

Arany Tamás szerint a tavalyi késedelmes tankönyvszállításokért a gyártással késlekedő kiadók voltak felelősek, vagyis amennyiben a július 31-i határidőig a kiadók minden tankönyvet leszállítanak, nem lesz késlekedés, vagyis az iskolakezdésre minden diák megkapja a csomagját. Czunyiné augusztus 31.-ét jelölte meg határidőként, amikorra minden kiadványt el kell juttatni az iskolákba.

Idén vizsgázik először a lényegében teljesen államosított tankönyvkiadás-, és terjesztés együttműködése, január 1-től ugyanis a kiadás is állami feladattá vált. Ezt a jövőben két, az állam által megvásárolt kiadó - Apáczai Kiadó, Nemzedékek Tudása Tankönyvkiadó (NTK) -, valamint az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet (OFI) láthatja majd el. Bár 2014-ben még a magánkiadók kínálata is megjelenhetett a tankönyvjegyzékben, a köznevelési államtitkárság és a Klik az iskoláknak szétküldte a "javasolt kiadványok listáját", amelyen lényegében csak a két állami kiadó könyvei voltak megtalálhatók.

A köznevelési államtitkár azt is bejelentette, az idei tanévtől kaphatják meg az iskolák az európai uniós támogatás segítségével kifejlesztett "tartós tankönyvek" új generációját, amelyeket felmenő rendszerben kaphatnak meg az általános iskolai évfolyamok, és nem kerülnek a diákok tulajdonába. A kiadványok egy része ingyenes, de minden év végén vissza kell őket szolgáltatni az iskolakönyvtáraknak, így több évfolyamot is kiszolgálhatnak majd. Azt viszont egyelőre nem tudni, hogy hány évre vannak "hitelesítve" ezek a tankönyvek, vagyis meddig bírják majd az alsó tagozatos gyerekek használati szokásait. Czunyiné szerint a nem ingyenes, de új típusú tankönyvek többségét önköltségi áron, kötetenként nagyjából 350-400 forintért teszik elérhetővé.

Idén ősszel az állami iskolafenntartónak, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központnak (Klik) is bizonyítania kell a tavalyi botrányok után. Mint megírtuk, a kormány 20,5 milliárd forintot csoportosított át a költségvetésben a Klik részére, egyúttal a kabinet rendelkezett az iskolafenntartó kiadásainak felülvizsgálatáról. Ennek alapján Balog Zoltán emberi erőforrás-miniszternek október közepéig javaslatot kell tennie a Klik likviditásának az év végéig történő fenntartásához szükséges további forrás biztosítására. Vagyis elképzelhető, hogy újabb pénzek bevonásával kell megmenteni az államosított iskolarendszert.

Szabó Balázs miniszteri biztos januárban kiszivárgott jelentése az idei év végére 50 milliárdosra duzzadó hiányt feltételezett a Kliknél, amelyet a szervezet leváltott elnöke, Marekné Pintér Aranka hibás gazdasági döntéseinek a számlájára írt.

Jönnek a pótfelvételik
Augusztus 12-ig lehet jelentkezni elektronikus úton (www.felvi.hu) a felsőoktatási intézmények által meghirdetett pótfelvételi eljárásokra, amelyek keretében már csak önköltséges, azaz tandíjas képzésekre lehet bekerülni, kivéve a Nemzeti Közszolgálati Egyetem és a magyar egyetemek, főiskolák határon túli képzéseire.
Azok jelentkezhetnek, akik a július 21-i ponthatárhúzás után egyetlen helyre sem nyertek felvételt, illetve nem jelentkeztek a felvételi eljárásba. A pótfelvételi ponthatárait augusztus 28-án hirdetik ki.

Nem valószínű, hogy a legfeljebb 125 orvosnak most felajánlott, fejenként 6-10 millió forintos pályázati forrás érdemben változtatna az alapellátás tragédiát jósoló helyzetén. Ma 199 háziorvosi praxis áll ugyanis tartósan betöltetlenül, köztük több már tíz éve, miközben a praktizáló családorvosok harmada már betöltötte a nyugdíjkorhatárt, így hamarosan újabb körzetek üresednek meg.