Tavaly összesen 62 mérgezést jelentettek, az idén június végéig 35 ilyen esetről szerzett tudomást az Országos Kémiai Biztonsági Intézet Egészségügyi Toxikológiai Tájékoztató Szolgálata (ETTSZ). A mérgezések felét az egy éves, harmadát a két éves korosztály szenvedi el.
Ezek a gélkapszulák legtöbbször színesek - pirosak, zöldek, kékek -, és ha könnyen hozzáférhetőek, gyorsan felkelthetik a kíváncsi gyerekek érdeklődését, ezért is fontos, hogy a szülők figyeljenek: a tisztítószereket a használati utasítás szerint kezeljék és olyan helyen tárolják, ahol a kisgyermekek nem férhetnek hozzájuk.
Mivel a gélkapszula külső rétege nedvesség hatására azonnal oldódni kezd, ha a gyerek a szájába veszi, a tömény tisztítószer-koncentrátum pillanatok alatt kiszabadulhat. A koncentrált gél bőr- és nyálkahártya irritáló hatású, lenyelve hányingert, jellemzően ismétlődő hányást idézhet elő, ami sürgős kórházi kezelést igényel.
A súlyos egészségkárosodás megelőzése érdekében cselekedjünk azonnal, minél gyorsabban mentőt kell hívni! A segítség érkezéséig mossuk ki a gyermek száját, itassunk vele vizet, de ne hánytassuk. A legfontosabb azonban a megelőzés, a felelősségteljes szülői magatartás.