mérgezés;Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat;gélkapszulák;Országos Kémiai Biztonsági Intézet;

Illusztráció Fotó: Thinkstock

- Színes, de veszélyes gélkapszulák

Hazánkban is nagy népszerűségnek örvendenek a mosó- és tisztítószer gélkapszulák, mind több háztartásban használják őket. Hatékonyságuk és népszerűségük mellett azonban a nem várt veszélyekre is érdemes figyelni: 2013-ra, az előző évhez képest megháromszorozódott a gélkapszula miatti mérgezést szenvedett gyerekek száma Magyarországon - derült ki az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) napokban kiadott közleményéből.

Tavaly összesen 62 mérgezést jelentettek, az idén június végéig 35 ilyen esetről szerzett tudomást az Országos Kémiai Biztonsági Intézet Egészségügyi Toxikológiai Tájékoztató Szolgálata (ETTSZ). A mérgezések felét az egy éves, harmadát a két éves korosztály szenvedi el.

Ezek a gélkapszulák legtöbbször színesek - pirosak, zöldek, kékek -, és ha könnyen hozzáférhetőek, gyorsan felkelthetik a kíváncsi gyerekek érdeklődését, ezért is fontos, hogy a szülők figyeljenek: a tisztítószereket a használati utasítás szerint kezeljék és olyan helyen tárolják, ahol a kisgyermekek nem férhetnek hozzájuk.

Mivel a gélkapszula külső rétege nedvesség hatására azonnal oldódni kezd, ha a gyerek a szájába veszi, a tömény tisztítószer-koncentrátum pillanatok alatt kiszabadulhat. A koncentrált gél bőr- és nyálkahártya irritáló hatású, lenyelve hányingert, jellemzően ismétlődő hányást idézhet elő, ami sürgős kórházi kezelést igényel.

A súlyos egészségkárosodás megelőzése érdekében cselekedjünk azonnal, minél gyorsabban mentőt kell hívni! A segítség érkezéséig mossuk ki a gyermek száját, itassunk vele vizet, de ne hánytassuk. A legfontosabb azonban a megelőzés, a felelősségteljes szülői magatartás.

Múlt héten nyilvánosságra hozták az idei egyetemi-főiskolai felvételi ponthatárokat, kiderült, ki, melyik felsőoktatási intézményben kezdheti meg ősszel a tanulmányait. A pontvadászat után megkezdődött a roham az albérletekért. Ilyenkor minden évben élénkül a fővárosi és az egyetemi városok bérlakáspiaca.