;

Líbia;Egyesült Államok;Tripoli;diplomáciai képviselet;fegyveres harcok;

- Ismét menekül a Nyugat Líbiából

Több nyugat-európai ország is minimumra csökkentette líbiai diplomáciai képviseletét, az Amerikai Egyesült Államok teljes személyzetét kivonta a közel-keleti országból. Tripoli környékén tizenhárom napja heves fegyveres harcok folynak. A helyzet válságos.

A tripoli kormány már pénteken figyelmeztette a nagyvilágot, hogy "összeomolhat a líbiai állam". Az országban 13 napja kezdődtek ismét heves harcok Tripoli nemzetközi repülőterénél. Külföldi gép már nem száll le a repülőtéren, a nemzetközi légitársaságok törölték járataikat. Az ENSZ már napok óta elővigyázatosságból kivonta csapatait az észak-afrikai országból.

A helyzet súlyos, válságos. Moammer Kadhafi hatalmát megdöntő polgárháború óta gyakorlatilag nem sikerült normalizálni a líbiai biztonsági helyzetet. A rivális törzsi milíciák nem engedelmeskednek a központi kormányzatnak, máig nem adták le fegyverzetüket, amelyekhez zömében a polgárháború idején, 2011-ben jutottak. A helyzet annyira megromlott, hogy Líbia a térség újabb válsággócává vált.

A rivális törzsi milíciák napokig tartó fegyveres összecsapásai a főváros nemzetközi repülőteréért törtek ki, de harcok folynak Bengáziban és környékén is. Tripoli repülőteréért Líbia két legerősebb rivális fegyveres törzsi milíciája, a misztrátai és a zenteni harcol.

A miszrátaiak megpróbálják átvenni a stratégiai fontosságú létesítmény ellenőrzését, ugyanis a repteret a polgárháború óta gyakorlatilag a zenteni iszlamisták tartják felügyeletük alatt.

A felerősödő harcok azt jelzik, hogy a törzsi ellentétek mellett a vallásiak is súlyosbodnak, a szembenállás már az iszlamista és a szekuláris politikai erők közötti összetűzéssé terebélyesedett.  

Szombaton, a harcok felerősödése miatt az Egyesült Államok menekítette ki Líbiából az amúgy is már csökkentett üzemmódban működő diplomáciai képviseletét, tegnap London és Berlin is felszólította állampolgárait, hagyják el a közel-keleti országot. Szombaton a fegyveresek a hadsereg különleges erőinek főhadiszállása ellen indított heves támadást, amely a főváros központjához közel fekszik. A hadsereg és a milíciák közötti harc azóta tart.

A brit nagykövetség egyelőre nem vonul ki, de minimálisra csökkenti diplomatáinak számát. Tegnap Tripoli közelében fegyveresek támadtak egy brit diplomáciai konvojra. Az autókra rálőttek, de senki sem sebesült meg. Eközben az ország második legnagyobb városában, Bengáziban is harcok folytak a líbiai különleges erők és iszlamista fegyveresek között.

Az áldozatok száma egyre nő, az utolsó 24 órában a milíciák és a kormányerők között harcokban 59 ember vesztette életét.

Alig egy hónapja kétnapos, a NATO által is támogatott konferencia keretében magyar kül-és  biztonságpolitikai szakértők vitatták meg a kelet- ukrajnai helyzetet, az ukrán-orosz konfliktust, s az ennek talaján kibontakozott orosz-NATO, orosz-amerikai konfliktust. A XXI. Század Társaság szervezésében a Pallas Páholyban zajló tanácskozás, "Az ukrán válság: NATO és biztonság a globalizált világban"  konferencia olyan kérdésköröket érintett, minta NATO-válaszok az orosz kihívásokra, ukrán jelen és jövőképek,valamint világrend és nemzetközi viszonyok az új tükörben. A maláj utasszállító gép lelövése azonban mintha mindent felülírt volna, mintha új kontextusba helyezte volna az ukrán válságot. Dérer Miklós biztonságpolitikai szakértőt, a XXI. Század Társaság külpolitikai igazgatóját, a konferencia szervezőjét kérdeztük arról,mi változott e szörnyű tragédia révén, mennyire keletkezett új helyzet.