demonstráció;tejtermelők;Istvánfalvi Miklós;

- Ismét demonstrációra készülnek a tejtermelők

Kifejezetten azok ellen demonstrálnak a jövőben a tejtermelők, akik nem tesznek azért, hogy kínálatukban növekedjen a belföldön előállított tejtermékek aránya - mondta Istvánfalvi Miklós, a demonstrációs bizottság tagja csütörtökön a fővárosban újságírók előtt. A tejtermelők legutóbb július 8-án azért tiltakoztak az ország több pontján is, hogy számukra kedvezőbb a piaci feltételeket érjenek el.

Hegedűs Imre, a demonstrációs bizottság vezetője ehhez hozzátette: a termelők leginkább azt sérelmezik, hogy az ultrapasztőrözött tejek és a félkemény sajtok belföldi piacán túlsúlyban vannak a külföldi termékek. Pedig - mint mondta - a magyar raktárak is tele vannak ezekkel az árukkal.

Bemutattak egy Szlovákiában, Nyitrán készült videofelvételt is, amely azt támasztja alá, hogy ugyanazok az UHT tejek többe kerülnek a szlovák városban - dobozonként 40-60 forinttal -, mint Magyarországon. Ez a szakember szerint csak úgy lehetséges, ha a magyarországi importőr Szlovákiában nettó áron vásárol, Magyarországon pedig "elfelejti" befizetni az áfát.

Kamarai vezetőket is sújt a támogatás-elvonás
Az Agrárkamara vezérkara is nagyot bukhat, némelyikük milliárdokat, azzal az intézkedéssel, amit éppen rájuk hivatkozva jelentett be Lázár János és Fazekas Sándor, Győrffy Balázs az agrátkamara elnökének helyeslése mellett. A területalapú támogatások rendszerének átalakításával mintegy évi 20 milliárdot vonnak el a nagyobb agrárvállalkozásoktó, és a kamara öttagú országos elnökségének három tagja is rosszul jár az új módival - értesült az atv.hu

Hegedűs Imre lapunk felvetésére, hogy Lázár János és Fazekas Sándor szerint, a támogatási rendszer átalakítására hivatkozva, nőni fog az állatlétszám és 60-70 ezer új munkahelyről is beszéltek, azt mondta, " az első lépés az, hogy legalább ami megvan, ne pusztítsuk ki". A bicskei termelő arra figyelmeztetett, jövőre elönti Magyarországot a tejkvóta megszüntetése miatt Európa tejfeleslege, s erre jön a "három csapás": a földforgalmi törvény bitrokmaximálása, a területalapú támogatás egy részének elvonása és a tejágazatot érintő áfacsalásokkal szembeni kormányzati tehetetlenség.

Úgy vélte, a birtokméretet, illetve a támogatás elvonást a foglalkoztatottak számához kellene igazítani, hiszen egy takarmányt is termelő tejgazdaságban 15,5 hektár eltart egy munkavállalót, vagyis megélhetést nyújt egy családnak vidéken, míg egy csak szántóföldi növénytermesztő gazdaságban ugyanehhez 200 hektárra van szükség.

A MÁV a vonatbalesetek és rendkívüli események okait túlnyomó többségében az emberi mulasztásra vezeti vissza. A Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezete (VDSzSz) ezzel nem ért egyet, szerintük inkább a több ezermilliárd forintos elmaradt fejlesztés és a 15 éves technikai lemaradás az előidézője a baleseteknek. A vasúti balesetek száma hazánkban tavaly elérte a 2500-at, míg ezek következtében mintegy 100 ember vesztette életét.