USA;kivégzés;méreginjekció;

- Megint csődöt mondott a méreginjekció

Ismét borzalmas kínok közepette halt meg egy amerikai halálraítélt, ezúttal az Egyesült Államokbeli Arizona államban. Joseph Wood levegőért kapkodott, miután beadták neki a gyilkos vegyületet. Haláltusája két órán keresztül tartott. Ügyvédei szerint a kivégzés olyan botrányosan zajlott, hogy alkotmányossági kérdéseket vet fel. Az alaptörvény ugyanis tiltja a különösen kegyetlen kivégzési formákat.

Woods jogi képviselői az utolsó pillanatban meg akarták akadályozni a kivégzést a legfelsőbb bíróságnak benyújtott kérelmükkel. A beadványt azonban nem fogadták el. A méreginjekciót éjjel 1 óra 52 perckor adták be, a halál beálltát 3 óra 49-kor állapították meg.

Woodot 1991-ben volt barátnője és annak apja meggyilkolásáért ítélték halálra. A kivégzést ideiglenesen felfüggesztették. Az Arizonában használt méreginjekcióban hydromorphon fájdalomcsillapítót és midazolam nevű gyógyszert alkalmaznak. Első ízben januárban használták a vegyületet.

Jan Brewer arizonai kormányzó aggodalmát fejezte ki a balul elsült kivégzés miatt. Elrendelte az eset kivizsgálását. Ugyanakkor jogilag szabályosnak mondta a halálos ítélet végrehajtását.

1976 óta 44 kivégzést hajtottak végre. Idén eddig két eset rázta meg a közvéleményt. Januárban egy nemi erőszakért és gyilkosságért halálra ítélt férfin, Dennis McGuire-n egy még sosem alkalmazott méreginjekcióval hajtották végre a halálos ítéletet. Összesen 25 percbe tellett, amíg beállt a halál, addig levegőért kapkodott. Két és fél hónappal ezelőtt Oklahomában vált rémálommá egy kivégzés: miután rossz volt a méreginjekció összetétele, a halálra ítélt Clayton Lockett, háromnegyed órás kínszenvedés után vesztette életét. Az illető kínok között fetrengett, üvöltözött, mígnem szívinfarktusban lehelte ki lelkét. Az eset az egész világot megrázta, ezért több tervezett kivégzést állítottak le ideiglenesen az Egyesült Államokban. A felfüggesztés azonban nem tartott sokáig, június 18-án Georgia állam Jackson városában egy 59 éves férfit végeztek ki, akit 1993-ban ítéltek halálra.

A méreginjekcióval való kivégzéssel kapcsolatos gondokat az okozza, hogy az Egyesült Államok egyre nehezebben szerez be a halálos ítéletek végrehajtásához szükséges vegyületeket. Európa ugyanis egyre ódzkodik attól, hogy ilyen célra kémiai anyagokat bocsásson Washington rendelkezésére. Több amerikai állam olyan anyagokat használ, amelyeket hivatalosan nem engedélyeztek. Tennessee-ben például újra villamosszéket használnak a kivégzésekhez, miután nincs elegendő vegyületük a méreginjekció alkalmazásához.

Az Egyesült Államok 50 szövetségi államából 32-ben hajthatnak végre kivégzést. Elsősorban északi és északkeleti államokban hagytak fel a kivégzés gyakorlatával.

Az izraeli parlamentben, a Kneszetben beszéddel búcsúzik az államfői tisztségtől Simon Peresz. A kilencven éves politikus az Izrael előtt álló kihívásokról tesz majd említést. Mondandójának nyilván fontos részét képezi a Gázai övezetben dúló háború.