Heves harcok folytak tegnap is a Gázai övezetben. A július 8-a óta tartó hadműveletben tegnap délutáni mérleg szerint 640 palesztin és 31 izraeli vesztette életét. A gázai áldozatok pontos száma nehezen követhető, mert helyszíni jelentések szerint a lebombázott épületek romjai közül folyamatosan kerülnek elő újabb holttestek. További 3700 személy megsebesült és 10 ezren kérték az ENSZ menekültügyi főbiztosságának segítségét.
Az izraeli hadsereg tegnap újabb két katonát veszített, így 29-re emelkedett a hadserege áldozatainak száma. Az offenzíva kezdete óta 1700 rakétát lőttek ki Izraelre a palesztin szélsőségesek, ebből 420-t semmisített meg a Vaskupola. Az izraeli hadsereg jelentése szerint a július 17-én kezdődött szárazföldi hadműveletben eddig 185 terroristát öltek meg és jelentős csapást mértek a gázai terror infrastruktúrára.
Jeruzsálembe érkezett Kairóból John Kerry amerikai külügyminiszter és Ban Ki Mun ENSZ főtitkár érkezését is várták. Riad Malki palesztin külügyminiszter háborús bűncselekménnyel vádolta meg Izraelt az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa rendkívüli ülése keretében és nemzetközi vizsgálatot követelt.
A rendkívüli ülést a palesztin vezetés, Egyiptom és Pakisztán kezdeményezte a civilek védelmét és Izrael elleni kivizsgálást sürgetve. Az európai országok és az Egyesült Államok nem támogatták a kezdeményezést.
Eviatar Manor, Izrael képviselője a bizottságban a Hamászt tette felelőssé, ugyancsak háborús bűntettnek minősítve az Izrael elleni rakétatámadásokat. Álláspontja szerint a terrorszervezet viseli a felelősséget a gázai áldozatok miatt is, Mahmúd Abbász palesztin elnöknek fel kellene oszlatnia kormányát békeszándéka bizonyítékaképpen. Abbász elítélte az izraeli agressziót, mondván: "fő céljuk az volt, hogy meghiúsítsák ügyünket és ellehetetlenítsék a megbékélést a Hamásszal."
Navi Pillay, az ENSZ emberi jogi főbiztosa bírálta az Izrael elleni, válogatás nélküli Hamász-támadásokat is. Azt mondta, úgy tűnik, a szélsőséges palesztin szervezet és Izrael egyaránt megsértette a nemzetközi humanitárius jogot és kétségbe vonta azt, hogy Izrael mindent megtesz a civil áldozatok elkerülése érdekében.
Michael Bloomberg amerikai milliárdos bejelentette, Tel Avivba repül Izraellel való szolidaritása jeléül. New York volt polgármestere azt írta Twitterén, hogy az El Al járatával megy Izraelbe. Úgy értékelte, a repülés felfüggesztése Izraelbe a Hamász meg nem érdemelt győzelmével egyenlő.
Az ügy előzménye az, hogy az amerikai légitársaságok felfüggesztették izraeli járataikat és Izrael elkerülését javasolta az európai repülésbiztonsági ügynökség is a gázai konfliktus biztonsági kockázatai miatt. Az izraeli polgári repülési hatóság szerint nincs valós ok a járatok felfüggesztésére.