Az eindhoveni repülőtéren Mark Rutte holland kormányfő, a királyi pár, valamint egy sor politikus és közéleti személyiség várta az áldozatokat. Ezt követően egy percre megállt az élet, az egész ország csendben emlékezett az áldozatokra. Később Hilversumban egy kaszárnyában kezdték meg az azonosítás folyamatát.
Eddig negyven holttest érkezett meg Hollandiába, a többi áldozatot péntekig szállítják az országba. Harkivban a holttestek elszállítása előtt rövid gyászszertartást tartottak. A 298 áldozatból 193-an hollandok voltak.
Barack Obama látogatást tett az Egyesült Államok hollandiai nagykövetségénél. "Természetesen mindannyian vigasztalhatatlanok vagyunk" - mondta. Mélységes együttértését fejezte ki Hollandiával, s amerikai segítséget ajánlott a tragédia okainak feltárásához. A gép fekete dobozát, amelyet kedden reggel adtak át a szeparatisták Malajziának, Nagy-Britanniába viszik.
Miután brit szakértők átvizsgálták, Hollandiába szállítják. A szerkezet rögzíti a gép technikai adatait, valamint a pilótafülkében zajló kommunikációt, ezért szakértők azt remélik, hogy a benne rejlő adatok kiértékelése alapján következtetéseket lehet levonni arról, kit terhel felelősség a tragédiáért.
Sokan azonban kételkednek ebben utalván arra, hogy minden a másodperc töredéke alatt zajlik, ha egy rakéta talál el egy utasszállítót. Hollandia nem zárja ki, hogy a szakadárok manipulálták a fekete dobozokat.
Az amerikai titkosszolgálatnak nincsenek közvetlen bizonyítékai arra, hogy Oroszország közvetlenül is szerepet játszott a gép lelövésében, ugyanakkor - amint titkosszolgálati források rámutattak - "Moszkva teremtette meg a lelövés feltételeit". Megerősítették, hogy egy SA-11-es föld-levegő rakétával találták el a gépet. Ben Rhodes amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó kifejtette, Washington folytatja Moszkva szerepét firtató nyomozását.
Tegnap két ukrán katonai gépet lőttek le - közölte a hadsereg szóvivője. A szakadárok egy parancsnoka is megerősítette a lelövés tényét, hordozható légvédelmi rakétákkal találták el. Az egyik pilóta katapultált. Kijev azt állította, a rakétákat orosz területről lőtték ki.
Egyre valószínűbb, hogy az Európai Unió új, az eddigieknél szigorúbb szankciókat fogad el Oroszországgal szemben. Angela Merkel szerint gyors intézkedések meghozatalára van szükség, mert a Kreml "nem érdekelt a vizsgálat teljes körű feltárásában". Oroszország ráadásul továbbra sem helyezi kellő nyomás alá a szakadárokat. A német külügyi szóvivő megfogalmazása szerint "Moszkva sokat ígért, de semmit sem teljesített".
Nagy Britannia a továbbiakban is exportál fegyvert és katonai felszerelést Oroszországnak, legalábbis ez derült ki egy tegnap nyilvánosságra hozott brit parlamenti jelentésből. Az ügy elsősorban azért érdekes, mert alig két napja még David Cameron kormányfő bírálta Franciaországot, amiért nem függeszti fel a Mistral szerződést és leszállítani készül Oroszországnak a helikopter hordozó hadihajókat.
Ukrán hírforrások szerint keddről-szerdára virradóan újabb harckocsioszlop érkezett Oroszországból Ukrajna területére. A harckocsik a Luhanszki terület közelében léptek át Ukrajnába. A Startnews.net internetes hírportál az Informator helyi kiadvány közlésére hivatkozva azt írta, 24 URAL érkezett mely tüzérséget és lőszert szállított.