;

Koszovó;nyomozás;jelentés;illegális szervkereskedelem;Koszovói Felszabadítási Hadsereg;John Clint Williamson;

Bíróság vizsgálja az egykori Koszovói Felszabadítási Hadsereg tagjainak túlkapásait FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/DAVID GREEDY

- Fény derülhet az UCK rémtetteire?

Várhatóan jövő hétfőn teszi közzé jelentését John Clint Williamson amerikai ügyész a jelentését arról, történt-e illegális szervkereskedelem Koszovóban, az 1999-es háború idején. Három évig tartott a nyomozás az ügyben. Belgrád azt reméli, fény derül az UCK rémtetteire.

A klinikát egyébként 2008-ban egy rendőrségi razzia során zárták be. Az EU fővádlója, Jonathan Ratel Rrecajon kívül további öt személyt vádol azzal, hogy szerepük volt az illegális szervkereskedelemben. Az eddigi megállapítások szerint a maffia nemcsak meggyilkolt szerbek szerveivel kereskedett, hanem kiterjedt bűnhálózatot épített ki.

Kelet-Európa és Közép-Ázsia szegényebb vidékein is toborzott szerencsétlen embereket, s 15 ezer euróért vásárolták meg tőlük szerveiket, amit aztán később akár 100 ezer dollárért is továbbadhattak. Az EULEX azt közölte, az uniós missziónak megvan a jogköre, rendelkezik eszközökkel és szakértőkkel az illegális szervkereskedelemmel kapcsolatos eljáráshoz.

Senki sem vonja kétségbe, hogy ez így is van. De csak kevesen gondolják azt, hogy az EULEX vizsgálata túl messzire menne, s akár Hashim Thaci ellen is eljárást indíthatna. A politika ugyanis hamar közbeszólhat, hiszen Thacit a Nyugat komoly partnernek tartja, aki garantálja Koszovó biztonságát. Igaz, a miniszterelnök hazai pozíciói megrendültek, bár a 2014-es választást pártja nyerte meg, az ellenzék összefogott ellene, így valószínűleg nem ülhet már sokáig a miniszterelnöki bársonyszékben. 

Nemrégiben egyébként a koszovói parlament elfogadta azt a javaslatot, melynek értelmében nemzetközi bizottságot állíthatnak fel a koszovóiak által elkövetett bűncselekmények kivizsgálására. Igaz, nem ment egyszerűen a döntés Pristinában. A nemzetközi közösség ugyanis válaszút elé állította a kormányzatot: vagy önállóan hoz létre bizottságot, vagy az ENSZ Biztonsági Tanácsa dönt róla.

A pristinai döntéshozók nyilván nem akarták, hogy ügyük a világszervezet elé kerüljön.  A bíróság székhelye ugyan lapértesülések szerint Koszovóban lesz, de a védett tanúk Hágában tehetnek majd vallomást. John Clint Williamson, aki a bíróság munkáját is irányítja, azt közölte a testület felállításával egyfajta tanulási folyamat kezdődhet meg a koszovóiak számára.

Eddig ugyanis az emberek hajlamosak voltak behunyni a szemüket, ha törvénysértésekről, háborús bűntényekről volt szó. Vagy ha hajlandóak is voltak tudomást is szerezni ezekről, azzal indokoltak, a "szerb elnyomók" elleni harcban ez megengedett.
Az UCK rémtetteinek kivizsgálása nem ígérkezik egyszerű feladatnak. Részben azért, mert ezekről az esetekről mindmáig hallgatnak Koszovóban, s a helyiek ma is csak dicső háborút emlegetnek.

Másrészt pedig aki a bírálni merészelte az UCK-t, a SHIK titkosszolgálattal találta szembe magát: a szerencséseket "csak" megfenyegették, ám többeket megöltek. Afitete Jahjaga koszovói elnök mindenesetre támogatásáról biztosította Williamsont. Azt közölte, Pristina kész arra, hogy szembenézzen a vádakkal és teljesítse nemzetközi kötelezettségeit annak érdekében, hogy lezáruljon az ország történetének ezen fejezete.

Oroszországban nem életbiztosítás oligarchának lenni. A milliárdosok, akik a Szovjetunió széthullását követően a nyersanyagkincsek megkaparintása révén gazdagodtak meg, sosem tartoztak a népszerű személyiségek közé. A jelcini korszak gátlástalan privatizációjának szennyeséhez tartozott, hogy potom pénzért jutottak a természeti kincsekhez, akik még arra sem mutattak hajlandóságot, hogy tisztességesen adózzanak, viszont kiszolgálták a Kreml elvárásait. Ezért nem is indult tömegmozgalom értük, miután az 1999-ben elnökké választott Vlagyimir Putyin hadjáratot indított azokkal szemben, akiket veszélyesnek tartott.