Oroszország;Vlagyimir Putyin;gazdasági szankciók;

Fotó: Oleg Nikishin/Getty Images

- Becsődölhet egy sor orosz cég

Oroszország nagyon is megérzi a Nyugat által elrendelt gazdasági szankciókat. Egy turisztikai vállalkozás csődöt jelentett, de más cégek is nehéz jövő előtt állhatnak. A Neca az egyik legnagyobb utazási iroda volt az országban, s bár nem sújtották nemzetközi szankciókkal, közvetetten a Nyugat intézkedéseinek áldozatává vált. 

A céget Vlagyimir Putyin egy barátja, Vlagyimir Sztrsalkovszkij alapította a kilencvenes években – írta a Spiegel Online. A férfi Putyinhoz hasonlóan a KGB-ben szolgált a nyolcvanas években. Putyin elnöksége idején turizmusért felelős miniszter lett. A Neva a Szogaz nevű cégnél kötötte biztosításait. Ez utóbbi Putyin egy másik barátja, Jurij Kovalcsuk impériumához tartozik. Mivel a Szogazt is érintették a szankciók, a cég felmondta a biztosításokat, így hatezer orosznak kellett megszakítania szabadságát. 20 ezren pedig befizették ugyan a pénzt nyaralásukra, de az út nem jöhet össze.

A Neva sorsa csak egy a sok közül. Azt mutatja, hogy az orosz gazdaság szereplői elég szoros kapcsolatban állnak ahhoz, hogy csak úgy gond nélkül túléljék a gazdasági szankciókat. A moszkvai tőzsde is nagyon megérzi a válság elmérgesedésének hatásait: értéke 9-11 százalékkal zuhant. Pedig egy hete még jó befektetésnek tűntek az orosz részvények, hiszen a krími válság után megindultak felfelé a lejtőn.

A gazdasági nehézségekre utal, hogy a Kremlnek el kellett halasztania tervezett értékpapír kibocsátását. A pénzügyminisztérium a rossz piaci helyzettel indokolta a döntést. Bár Oroszország nincs annyira a nemzetközi piacokra utalva, mint például Görögország vagy Olaszország volt a válság alatt, ez mindenképpen fontos fokmérője ez ország nemzetközi megítélésének. A piacok 14 százalékra teszik az esélyét annak, hogy a következő öt évben csődbe megy az állam.

Nem lényegtelen, hogyan alakulnak a holland-orosz kapcsolatok, ami a repülőgép tragédiája után különösen kényes kérdés, hiszen az áldozatok nagy része holland volt. Hollandia az orosz export legnagyobb felvevője, illetve a németalföldi állam a második legnagyobb oroszországi befektető. Az idei évben január és május között Oroszország 29 milliárd dollár értékben exportált Hollandiába. Charles Robertson, a Renaissance Capital elemzője szerint éppen Hollandia az, amely igen érzékeny szankciókkal sújthatná Oroszországot. Az országból az idei év első félévében 74,6 milliárd dollárt vontak ki. Ez magasabb, mint a teljes 2013. évi tőkekivonás értéke. Csak egyszer, a válság alatt, 2008-ban volt ennél is tetemesebb. A rossz gazdasági helyzet miatt nő az infláció. Júniusban 7,8 volt a drágulás mértéke, ami jóval magasabb a jegybank által előirányzott öt százaléknál.

 Az Egyesült Államok kijevi nagykövetsége nyilvánosságra hozott egy térképet, ami annak a rakétának a röppályáját ábrázolja, amely öt nappal ezelőtt a maláj utasszállító gép tragédiáját okozhatta - jelentette kedden késő este a kijevi média.