EU;elbocsátások;Nokia-üzem;

A Microsoft novemberig bezárja a komáromi gyárát, amely mintegy 1800 munkavállalót foglalkoztat jelenleg. MTI Fotó: Krizsán Csab

- Segíthet a szociális alap a Nokia-dolgozóknak

Az Európai Bizottság (EB) számára fontos, hogy nagyarányú munkavállalói elbocsátás esetén a dolgozók maximális segítséget kapjanak az újbóli elhelyezkedéshez, illetve az érintett térség meg tudja oldani a kialakult helyzettel kapcsolatos kihívásokat – hangsúlyozta Andor László foglalkoztatásért, szociális ügyekért és társadalmi összefogásért felelős uniós biztos kedden sajtótájékoztatón Budapesten azt követően, hogy tájékozódó megbeszélést folytatott a komáromi Nokia-gyár bezárásáról a vasas szakszervezeti vezetőkkel.

A Microsoft múlt héten jelentette be, hogy bezárja a Nokia komáromi gyárát, amely mintegy 1800 munkavállalót foglalkoztat jelenleg, és amelynek kapacitása egy ideje kihasználatlan.

Andor László kiemelte: az EB az Európai Szociális Alap és a Globalizációs Kiigazítási Alap révén tud pénzügyi segítséget nyújtani ilyen helyzetekben. László Zoltán, a komáromi Nokia-gyár vasas szakszervezeti alapszervezetének vezetője, az üzemi tanács elnöke elmondta, hogy jelenleg feltérképezik a munkavállalók továbblépési lehetőségét, kikérik a dolgozók véleményét, a munkáltatóval a tárgyalások július 28-án folytatódnak, 15 nap áll rendelkezésre a megállapodásra.

Andor László kifejtette: az Európai Szociális Alap abban segíti a dolgozókat, hogy fel tudjanak készülni a változásokra, átképzéssel pedig rugalmasan tudjanak alkalmazkodni a munkaerőpiachoz. A Globalizációs Kiigazítási Alap pedig – amelyből Magyarország még nem vett igénybe forrást – gyors és hathatós eszköz lehet a dolgozók nehéz helyzetének megoldásában – tette hozzá. A biztos megemlítette, hogy az uniós források igénybevételében a kormányzati szereplők mellett a magánszektor is komoly szerepet játszhat.

Andor a sajtótájékoztatón beszámolt arról, hogy telefonon beszélt a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat vezetőjével, akinek a tájékoztatása bizakodásra adhat okot, szerinte ugyanis Komáromtól nem messze, Győr térségében jelentős munkaerőigény van, illetve képzett munkaerőre épülő új beruházásokkal számolnak az ország különböző részén.

Sorra jelentik be a bankok, hogy mekkora negatív hatással számolnak a devizahiteles-mentés első fordulójában. Az Erste Bank tegnap közölte, 300 millió eurót (92,8 milliárd forintot) is elérő negatív hatással kalkulál a devizahiteles rendezés miatt. A bank közleményében kiemeli: kölcsönszerződései mindig megfeleltek a hatályos jogszabályoknak és a bank a szerződéses feltételek szerint, jogszerűen jártak el.