Nadzsib Razak kormányfő már hétfőn közölte, megállapodásra jutott a szakadárok vezetőjével, Alekszander Borodajjal a fekete doboz átadásáról. Később egy 12 fős maláj szakértői csoport tárgyalt a szeparatistákkal a szerkezet sorsáról. Borodaj kedden reggel adta át a fekete dobozt. Tagadta azokat a nyugati állításokat, melyek szerint fegyveresei lőtték le a gépet.
A szeparatisták ezzel egy időben tűzszünetet hirdettek a gép lezuhanása helyszínének tíz kilométeres körzetében. Hétfőn Petro Porosenko ukrán elnök egyoldalú tűzszünetet hirdetett egy 40 kilométeres körzetben. A holttesteket szállító vonat tegnap érkezett meg Harkivba. A későbbiekben Hollandiába küldik a szerelvényt. Szakértők szerint az azonosítás folyamata igen hosszadalmas lehet.
A szakadárok a korábbi félelmek ellenére úgy tűnik, együttműködnek a nemzetközi szakértőkkel. Ebben annak is szerepe lehet, hogy hétfőn késő este határozatot fogadott el az ENSZ Biztonsági Tanácsa, amely a tragédia okainak független feltárását követelte. A BT mind a 15 tagja az ausztrálok által benyújtott javaslat mellett szavazott, s Oroszország sem vétózta meg.
Vlagyimir Putyin elnök azt közölte, minden tőlük telhetőt megtesznek, hogy nyomást gyakoroljanak az oroszbarát szakadárokra. Kifejtette, hozzá akar járulni a gép tragédiája kivizsgálásához. Az orosz elnök azonban felszólította a Nyugatot, ne avatkozzon be hazája belügyeibe.
A terrorizmussal foglalkozó IHS Jane's londoni kutatóintézet úgy véli, bizonyítékokat találtak arra, mely szerint a gépet a Buk orosz rakétával találták el. Az utasszállítón lévő lyukak alapján arra következtettek erre - idézte a szakértőket a New York Times. A lap két munkatársa készítette a legtöbb fényképet a gép maradványairól.
A lap elismeri ugyan, hogy csak fotók alapján képtelenség megállapítani a tragédia pontos okát, de a gépet ért sérülések olyanok, mintha egy rakéta találta volna el.
Múlt héten Moszkva azt tervezte, hogy nem csak a Donyecki területre, hanem egész Ukrajna területére beküldi "békefenntartó" csapatait - állította tegnap Jurij Lucenko, Petro Porosenko ukrán államfő tanácsosa. Úgy vélekedett, egyelőre nem érdemes megszakítani a diplomáciai kapcsolatokat Oroszországgal. Ukrajna közben újabb részleges mozgósítást rendelt el.
A parlamentben a jelenlévő 318-ból 232 képviselő voksolt a javaslat mellett. Elsősorban katonai specialistákra, harckocsi-vezetőkre, gyalogsági harckocsi-kezelőkre, tüzérekre van szüksége az ukrán hadseregnek. Eközben országszerte forrnak az indulatok a katonai behívások miatt. Tegnap a nyugat-ukrajnai Lemberg melletti Hamalijivka település környékén a helyi lakosok lezárták a Kijev-Csap autóutat.
Az Európai Unió tegnapi külügyi tanácsülésén bírálták Párizst azért, mert nem hajlandó felfüggeszteni a Mistral-típusú helikopterhordozókkal kapcsolatos Moszkvával megkötött ügyletet. A "Vlagyivosztok" elnevezésű hajót még idén, a "Szevasztopol"-t legkésőbb 2016-ban kellene Oroszországba szállítani.
Több uniós külügyminiszter teljes fegyverembargót javasolt Moszkvával szemben. A szankciók közé tartozhat akár az is, hogy az országot eltiltják egyes nemzetközi piacoktól - írta a Bloomberg. Az uniós diplomaták közötti vitákra utal, hogy csütörtökre halasztották a döntést a megszorító intézkedésekről.