A Hollandiából érkezett, valamint az EBESZ által delegált szakértők vizsgálatától azt remélik, minden kétséget kizáróan kiderül majd, lelőtték-e az MH17-es járatot. Azokat a hűtővagonokat, amelyekbe a holttesteket helyezték el, hírek szerint Harkivba vitték. Az ukrán kormány azt közölte, a holland szakértőkre bízza a nyomozást. Ez a folyamat azonban hosszúnak ígérkezik. A 298 halálos áldozatból 193 holland nemzetiségű volt.
Barack Obama követelte a Kremltől, tegye lehetővé a független vizsgálatot. Vlagyimir Putyin segítséget ígért Mark Rutte holland miniszterelnöknek. Az orosz elnök közölte, a nemzetközi szakértőknek átadják a gép fekete dobozát. Tony Abbott ausztrál kormányfő szerint a szavakat tetteknek kell követnie.
Putyin videoüzenetében visszautasította a vádakat, amelyek szerint Oroszországot is felelősség terheli a tragédiáért. Szerinte ez a katasztrófával való "visszaélés", s a tragédiát senki sem használhatja fel politikai céljaira.
A Washington Post amerikai kormányzati körökre hivatkozva úgy értesült, pénteken Oroszországba szállították annak a Buk rakétarendszernek az elemeit, amellyel - amerikai és kijevi állítások szerint - eltalálták az MH17-es járatot. Petro Porosenko ukrán elnök azt állította, megdönthetetlen felvételekkel rendelkeznek arról, hogy Oroszországtól kapták a rakétarendszer elemeit.
Pavel Felgenhauer, a Novaja Gazeta védelmi kérdésekkel foglalkozó szakértője úgy vélte, az vezetett a tragédiához, hogy a szeparatisták rendszere nem állt összeköttetésben radar- és parancsnoki központtal. Csak teljeskörű technikai felszereltség révén tud a rendszer különbséget tenni a hagyományos utasszállító és a katonai gép között - vélte.
A Neue Zürcher Zeitung elemzésében rámutat, Putyin ígérete ellenére kevés az esély arra, hogy Oroszország változtatna eddigi "cinikus kettős játszmáján". Putyin hazafisággal és pátosszal ötvözött politikáját a Levada Központ adatai szerint a lakosság 86 százaléka támogatja.
Az NZZ emlékeztet arra, hogy a Krím bekebelezését az oroszok 90 százaléka támogatta, a megkérdezettek 59 százaléka szerint pedig a kelet-ukrajnai szakadárokat is segíteni kell. 41 százaléknak meggyőződése, hogy Oroszországnak joga van fellépni az egykori szovjet tagköztársaságban élő oroszok jogai védelmében.
Az ukrán titkosszolgálat vasárnap újabb lehallgatott hangfelvételt tett közzé, amelyben a szeparatisták arról beszélnek, hogy Oroszország meg akarja szerezni a gép fekete dobozát. A beszélgetésből az is kiderül, hogy a szakadárok nem tudják, hogy néz ki a szerkezet. Washington még vasárnap hitelesnek mondta azt a hangfelvételt, amit Kijev nem sokkal a gép lelövése után tett közzé.
Ebben a szeparatisták elismerik, kozák harcosaik lőtték le a gépet, s összetévesztették az utasszállítót egy ukrán szállítógéppel. A vizsgálat szerint az egyik hangfelvételen hallható férfi Igor Bezler, a horlivkai egység parancsnoka. Heves harcok dúltak tegnap Donyeckben. A kormányerők megpróbálnak betörni a szeparatisták által elfoglalt városba. Fegyverropogás zaja hallatszott a helyi pályaudvar környékén.
A hadsereg szóvivője szerint a katonai beavatkozás "intenzív szakaszhoz" érkezett. A maláj légitársaság 5000 dolláros gyorssegélyt fizet az áldozatok hozzátartozóinak. A Malaysia Airlines közleményében fontosnak tartotta, hogy "támogatást nyújtsanak az áldozatok családtagjainak ebben a nehéz időben".