Ez volt a biztonsági erők ellen intézett legpusztítóbb terrortámadás azóta, hogy a hadsereg tavaly nyáron elmozdította az iszlamista Mohamed Murszit elnöki tisztségéből. A ramadán szent hónapja miatt böjtölő biztonságiakat röviddel naplemente után, a böjttörő vacsora alatt vették tűz alá. Egyes értesülések szerint az ország délnyugati, Líbiával és Szudánnal határos el-Vádi el-Gedíd tartományában végrehajtott akció halálos áldozatainak és sebesültjeinek száma elérheti akár a huszonötöt is. A biztonsági erők illetékesei úgy nyilatkoztak, hogy a támadók közül hárman vesztették életüket.
A tavaly júliusi hatalomváltás óta gyakoriak az összecsapások az egyiptomi biztonsági erők és a Murszi mögött álló, Muzulmán Testvériség nevű iszlamista mozgalom támogatói között. Az észak-afrikai országban újra felerősödött a különböző dzsihadista csoportok jelenléte is, amelyek terrorakcióinak célpontjában elsősorban a kormányt támogató biztonsági erők állnak.
A Líbia és Egyiptom közötti, több mint ezer kilométer hosszú, sivatagos határvidék komoly fejtörést okoz Abdel-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi államfőnek. A korábban a hadsereg főparancsnoki tisztét betöltő Szíszi a májusi elnökválasztás előtt személyesen látogatott a régióba, hogy az ott élő beduin törzsek elöljáróit arra kérje, segítsenek visszatartani a Líbiából átszökő dzsihadista harcosokat és fegyvercsempészeket. A Moammar Kadhafi líbiai diktátor 2011-es bukása óta az állig felfegyverkezett milíciák csataterévé vált észak-afrikai országból gyakorlatilag ellenőrizetlenül özönlenek a fegyverek és az iszlamista szélsőségesek Egyiptomba és a környező államokba.