;

felsőoktatás;Corvinus Egyetem;diplomataképzés;

A Corvinust (a kép előterében) feldarabolnák, a Műegyetemet (a kép hátterében) pedig összevonnák más intézményekkel FOTÓ: K 2 PR

- Egyetlen egyetem marad?

A diplomataképzést vehetik el a Corvinus Egyetemtől lapunk értesülése szerint, míg más sajtóhírek arról szólnak, hogy teljesen feldarabolják az intézményt. A kiszivárgott kormányzati tervek közt szerepel Orbán Viktor "álma" is, amely szerint egy budapesti "szuperegyetemet" hoznának létre a nagy fővárosi intézmények összevonásával.

Két év után ismét felmerült kormányzati körökben a Budapesti Corvinus Egyetem (BCE) feldarabolásának, megszüntetésének gondolata - értesült a Figyelő. A hetilap szerint a gödöllői Szent István Egyetemhez csatolhatják a Corvinus kertészeti, élelmiszertudományi és tájépítész karát, a társadalomtudományi kart pedig a Nemzeti Közszolgálati Egyetemhez (NKE). Mivel a jelenlegi jogszabályok szerint egy egyetemnek legalább három karral kell rendelkeznie, a BCE mai formájában megszűnne.

Az intézmény nemzetközi hírű közgazdászképzése talán megmaradhat, a Figyelő szerint viszont elképzelhető, hogy egy közgazdasági "elitképzőt" hoznának létre a Kecskeméti Főiskola bázisán, egy másikat pedig - magánfinanszírozásban, a gazdasági szereplők támogatásával - Budapesten. Érdekesség, hogy 2012-ig a Kecskeméti Főiskola stratégiai rektorhelyettese volt Palkovics László, a közelmúltban kinevezett felsőoktatási államtitkár.

Egy vezető beosztású BCE-s forrásunk csak a "szokásos pletykának" minősítette a Corvinus feldarabolásáról szóló híreket. Ő viszont úgy értesült: nem az egész társadalomtudományi kar kerülne át a NKE-hez, hanem csak a nemzetközi tanulmányok képzés, illetve a képzési helyek egy része. Itt oktatják ugyanis az ország jövendő diplomatáit, ami illeszkedne az NKE profiljához, hiszen az államigazgatási képzést már 2012-ben áthelyezték oda a Corvinusról. Forrásunk egyáltalán nem tartotta "ördögtől valónak", hogy a kertészeti, az élelmiszertudományi és a tájépítészeti kart más intézményhez csatolnák, hiszen a három kar 2003-ban kényszerből egyesült a Közgázzal. Az akkori jogszabályok szerint ugyanis minimum hét karral kellett rendelkezni az egyetemeknek.

Olyan mértékű intézmény összevonásra, mint amekkorában a Figyelő szerint Orbán Viktor gondolkodik, még nem volt példa Magyarországon. A hetilap szerint Orbán szeretné, ha a magyar felsőoktatás teljesítménye "láthatóvá váljon" a nemzetközi mezőnyben, ezért legalább egy hazai intézménynek be kell kerülnie a világ legjobb 200 egyeteme közé. Azonban a kormányfő szerint ez önállóan egyetlen magyar egyetemnek sem sikerülhet, ezért az University of London mintájára "egybegyúrnák" a nagy budapesti intézményeket, így az ELTE-t, a Műegyetemet és a Semmelweis Egyetemet. Állítólag Orbán álláspontja az, hogy az intézményi mérettel együtt növekedne a tudományos teljesítmény is.

A miniszterelnök elmélete azonban már a közoktatásban sem vált be. Bár nehéz összehasonlítani a két ágazatot, de az összes önkormányzati iskolát is azzal a jelszóval olvasztották egyetlen szuperintézménybe, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központba, hogy hatékonyabban fognak működni. A központosítás azonban a gyakorlatban napi működési problémákat és gazdálkodási káoszt okozott.

Mi a baj a Corvinusszal?
Az általunk megkérdezett egyetemi szakemberek értetlenül állnak a kormány Corvinussal szembeni "ellenérzései" előtt. Több ismert kormánypárti politikus végzett a Közgázon, például Varga Mihály, Rogán Antal, Kósa Lajos, Szijjártó Péter vagy a jegybankelnök Matolcsy György.
Mikor a Corvinus súlyos adósságai miatt két éve először felmerült az intézmény megszüntetése, Varga Mihály úgy fogalmazott: "Semmi ok arra, hogy az egyetem megszűnjön. Értelmetlen és rossz döntés lenne. A piac megnézte, megmérte az egyetemet, jónak találta, és minek bántani, minek változtatni azt, ami jól működik".
Ráadásul a Corvinus politikai szempontból sem olyan ellenzéki "darázsfészek", mint például a Színház- és Filmművészeti Egyetem. A 2012-es diáktüntetések idején a Közgázról kevesen csatlakoztak a demonstrálókhoz, sőt, amikor egyik alkalommal a tömeg benyomult az egyetem Fővám téri épületébe, az ott tartózkodó hallgatók nem mutattak "túlzott szimpátiát".Az viszont biztos, hogy nincs minden rendben a BCE gazdálkodásával.
Június végén került nyilvánosságra a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal jelentése, amely több visszaélést is feltárt az intézményben. A vizsgálat egyebek közt megállapította, hogy az egyetem olyan dolgozókat foglalkoztatott vissza, akik korábban milliós végkielégítéssel távoztak. Az egyik kollégium üzemeltetését pedig egy olyan cégre bízták rá, amely a gondnoki tevékenységen kívül minden más munkát (takarítás, őrzés-védelem, karbantartás) alvállalkozóknak adott át. A gondnoki munkát pedig a cég ügyvezetője látta el havi 1,4 millió forintért.

Az Andrássy úti lakóházban keletkezett kár milliárdos nagyságrendű, de az egész épület nem életveszélyes. Az életveszélyes állapot elhárításának költsége önmagában százmilliós összegre rúghat.