Kapolcsozás az igazgatóval
Márta Istvánt, a Művészetek Völgye fesztiváligazgatóját kérdeztük a rendezvénysorozatról.
- Kik adtak pénzügyi támogatást a Művészetek Völgyéhez?
- Összesen 100 millió forintból bonyolítjuk az ezer programot és szerepeltetünk ezerötszáz fellépőt, valamint ebből az összegből finanszírozzuk az infrastruktúrát. Ennek a 22 százalékát állami résztámogatásból nyertük a Nemzeti Kulturális Alap Fesztivál Kollégiumától, 30 százalékot a jegybevételből reméljük megteremteni. A főbb támogatóink között szerepel az OTP Bank, a Mastercard, a Simple Labs, a MOL, a telekommunikáció megújulását pedig a Telekomnak köszönhetjük. Szponzorainktól, a társasági adótól és az egyéb kereskedelmi bevételeinktől várjuk az összköltségvetésünk fennmaradó 48 százalékának biztosítását.
- Megtérül a fesztivál?
- A Völgy nonprofit vállalkozás, ezzel a közművelődési, kulturális és térségfejlesztési profillal sehol Európában nem lehet "nyereséges" fesztivált rendezni.
- Hány éves korosztály látogatja leginkább a Völgyet?
- Generációs fesztiválról van szó. A kilencvenes évek közepén még külön ige is született a fesztivállal kapcsolatban, a "kapolcsozás", mely máig népszerű kifejezés. Nincs konkrét célközönségünk. A Völgyet 24 esztendeje ugyanúgy látogatják kisgyermekes családok, egyetemisták és nyugdíjasok is. A hagyományőrző és teremtő programjaink mellett az idén a huszonéves korosztály számára több koncertet, bulizási lehetőséget emeltünk be a fesztiválba. Miattuk változtattunk a kommunikációs technikáinkon is, az idén már különleges mobil applikációk is segítik a fesztiválozókat.
- Hogyan változott a fesztiválban résztvevő települések száma?
- 1989-ben hoztuk létre az első fesztivált, akkor még Kapolcsi Művészeti Napok néven. A kilencvenes években már több településen rendeztük meg a Völgyet, 1995 és 2007 között négy és hét között váltakozott a fesztiválozó települések száma. Egyszer maradt csak el a rendezvény, 2009-ben ugyanis nem tudtunk elég pénzt szerezni. Idén három helyszínen zajlik a Völgy: Kapolcs mellett Taliándörögdön és Vigántpetenden. Számunkra nem a települések száma a mérvadó, hanem, hogy megőrizzük a programok minőségét és a fesztivál eredeti értékrendjét, vagyis koncentráljunk a hagyományőrzésre és teremtésre, de emellett innovatív elemek bevonásával adjunk teret az új kulturális és egyéb fejlesztési utaknak is. (P. Szabó Dénes)