Miért nincs kijelölt fürdőhely a Duna budapesti szakaszán? - hallhatjuk a kérdést szinte minden nyáron a hőségben pácolódó fővárosiaktól. Ha a Duna más, városon kívüli szakaszain szabad fürödni, sőt északi és déli szomszédainknál még a fővárosokban is engedélyezett, akkor Budapesten miért nem? A bécsi Dunasziget - amelyet az osztrák főváros "zöld oázisának" is neveznek - 42 kilométer hosszú homokos, kavicsos, füves szakaszán, több családi strandon például végig szabad a fürdőzés, a víz minősége is kiváló.
Bár a Duna fővárosi szakaszán nincs, Pest megyében több kijelölt fürdőhely is van. Göd például két szabad stranddal is szolgál, valamint Horánynál, illetve Dunaújváros Szalki-szigeti szabad strandján is nyugodtan lehet mártózni a folyóban az Országos Környezetegészségügyi Intézet (OKI) listája szerint. A Dunakanyarban ugyancsak nagy népszerűségnek örvend Dunabogdány 2009-ben nyitott szabad strandja, ahol a folyó vize valóban kristálytiszta. A környék legszebb legális fürdőhelye mégis a Kisoroszi határában található Szigetcsúcs. Nagymaroson ingyenesen látogatható strand nyílt szerdán egy kétszáz méteres partszakaszon, öltözőkkel, zuhanyozókkal.
Szerbiában, a belgrádi szabad strandokon a parton horgonyzó labor-hajók minden nap mérik a Duna vizének tisztaságát, így a strandolás - szigorúan csak a kijelölt területeken - ott is megoldott. Budapesten azonban tilos a dunai fürdőzés, nincsenek strandok - pedig igény és hely mindenképpen lenne rá. Aki mégis a vízbe merészkedik - és rajtakapják -, súlyos pénzbüntetésre is számíthat.
Kérdésünkre az ÁNTSZ Tisztifőorvosi Hivatalának kommunikációs vezetője elmondta: most sincs tudomásuk arról, hogy fürdőhely kialakítására vonatkozó eljárás lenne folyamatban, ezért - mivel a vízminőséget rendszeresen csak a kijelölt fürdőhelyeken vizsgálják -
Budapesten továbbra sem mérik a víz tisztaságát. Kutatási célú vizsgálatok viszont kimutatták, hogy különböző, vízzel is terjedő kórokozó vírusok szinte folyamatosan jelen vannak a folyó fővárosi szakaszán.
"A főváros területén több ponton is jut tisztított szennyvíz a Dunába, amely a kezelés ellenére is tartalmazhat az emberi egészségre veszélyt jelentő számban kórokozókat" - figyelmeztet az ÁNTSZ. Aki a tiltás ellenére a folyó fővárosi partjain mégis a vízbe merészkedik, annak elsősorban hányásos, hasmenéses fertőzésekkel, szem-, vagy fülgyulladás kockázatával kell számolnia.
A fertőzésveszély mellett a nem kijelölt fürdőhelyeken balesetvédelmi okokból sem engedélyezett a fürdés. A Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) Dunai Vizi rendészeti kapitányságának tájékoztatása szerint a Duna magyarországi szakaszán július 7-9. között hatan fulladtak meg, többségük a főváros területén fürdőzött. Barnácz István, a kapitányság vezetője azt is elmondta, hogy idén már 35-en haltak fulladásos halált a felelőtlen dunai fürdőzés következtében.
A vizi rendészet figyelmeztetése szerint a Duna mint "nemzetközi vízi út" számos veszélyt rejt magában: uszadékot sodor, a víz hőmérséklete szélsőségesen ingadozhat, a jelentős hajóforgalom és az épített partfalak miatt - elsősorban a városokban - erős a hullámzás. A népszerű, ámde illegális fővárosi fürdőhelyek - mint a Margitsziget, a Római-part, a Hajógyári-sziget és a Kopaszi-gát - így különösen veszélyese, ezért a rendőrség fokozottan ellenőrzi őket. A tilosban fürdőzőket akár 150 ezer forintig terjedő bírsággal is sújthatják.
Mindez azonban továbbra sem magyarázzam a kijelölt fürdőhelyek hiányát, ellenkezőleg: a kijelölt és ellenőrzött fürdőhelyek szavatolhatnák a biztonságos fürdőzést, ám az ilyen szabadstrandok fenntartási költségeit - úgy tűnik - egyetlen fővárosi önkormányzat sem kívánja magára vállalni. Törvénytisztelő budapestiként nem tehetünk mást, mint a parton izzadva szemlélhetjük, ahogy a Duna "ring, mesél, s mossa a város minden szennyesét".