Horváth Zsolt, a tábor szervezője a távirati irodának elmondta: ő civil, de mindig is rajongott a katonaságért, gyűjtötte a harcjárműveket, majd amikor látta, hogy nincs ilyen jellegű tábor, beszerezte a sátrakat, ágyakat, egyéb felszereléseket és nyolc évvel ezelőtt nyolc gyerekkel napközis tábor formájában elindította Mogyoródon a military tábort.
a 2013-as mogyoródi tábor Fotó: TÓTH GERGŐ, Népszava
A következő évben - a már bentlakásos táborra - 14-en jelentkeztek, majd évről évre egyre népszerűbb lett. A nyári időszakra idén 420-an jelentkeztek, emellett az őszi, tavaszi és téli szünetben is szerveznek táborokat. Horváth Zsolt elmondta: célja az volt, hogy a gyerekek megtapasztalják az egykori sorkatonai szolgálat élményeit, elsajátítsák a katonai alapismereteket, kialakuljon bennük a hazafias értékrend de közben jól is érezzék magukat.
A 2013-as mogyoródi tábor Fotó: TÓTH GERGŐ, Népszava
A tábort a 11-18 éves korosztálynak szervezik, a kisebb gyerekek táborba küldéséről nyilván a szülők döntenek. A táborban a fiatalabbaknak a katonai középiskolai lehetőségekről is tájékoztatást adnak, míg az idősebbeket az altiszti akadémiáról és a Nemzeti Közszolgálati Egyetemről informálják. Horváth Zsolt elmondása szerint nem is sikertelenül, hiszen a táborozók közül több fiatal választott már katonai középiskolát, valaki szerződéses katona lett, míg más már a közszolgálati egyetem katonai vezetői szakára jár.
Az egyhetes táborban a Magyar Honvédség Összhaderőnemi Parancsnokságának két hivatásos katonája foglalkozik a gyerekekkel, olyan kiképzők, akik annak idején a sorkatonákkal foglalkoztak. Mellettük foglalkozásokat és bemutatókat tartanak például a Ludovika Zászlóalj, a büntetés-végrehajtás, valamint a Nemzeti Adó- és Vámhivatal bevetési egységének munkatársai.
A 2013-as mogyoródi tábor Fotó: TÓTH GERGŐ, Népszava
A hét minden napján van két óra alaki foglalkozás, valamint délelőtt és délután szakmai képzés. A hétfő általában az alapvető egészségügyi tájékoztatással és fegyverismerettel kezdődik. Ezek után van harcászati foglalkozás, lövészárokásás, a résztvevők megismerkednek a gázálarccal, megtanulnak tájékozódni a természetben, lőhetnek - természetesen vaklőszerrel - gépkarabéllyal, de közben a konyhán is segíteniük kell. A hét zárónapján az elméleti és gyakorlati képzéseken tanultakból vizsgát tesznek.
Nemcsak a környékről, Budapestről és az agglomerációból, hanem az ország több pontjáról is érkeznek táborozók, vannak gyerekek, akik évek óta visszajárnak.
A 2013-as mogyoródi tábor Fotó: TÓTH GERGŐ, Népszava
A Blikk ez év februárjában írta meg, hogy a CNN fotóriportere, Segon Torra (32) eltöltött egy hetet töltött el mogyoródi Military Táborban, és - mondjuk így - aggódó megjegyzésekkel látta el a híres amerikai hírportál által leközölt fényképeket.
– Ugyanolyan sátorban aludtam, ugyanazt ettem, ugyanaz volt a napirendem, mint a gyerekeknek. Nem volt könnyű. A táborban elrejtettem az érzéseimet, de miután hazatértem Spanyolországba, eleredtek a könnyeim – mondta el a fotóriporter.
– Minden, ami ott a fiatalokkal történik, az valós. Igazi kiképzést kapnak, igazi fegyvereket forgatnak, csak épp vaktölténnyel lőnek. Ám amikor az eldörren, olyan, mintha igazi háborúban lennének. Volt, akinek látni lehetett a félelmet az arcán – folytatta a fotós. – Tízévesen még túl fiatalok ehhez. Egy hét alatt teljesen megváltozik a személyiségük. A CNN kommentelői egyebek mellett "Tiszta Korea", "Szomorú" megjegyzésekkel reagáltak a fotókra.