X_Foci VB 2014;labdarúgó vb;Brazília;

Fotó: Gettyimages.

- Dicsőségek és szégyenek

A július 13-én játszott vb-döntő volt életem 13. fináléja. 1966 óta egyetlen sorozatot sem hagytam ki. Voltak jobb és rosszabb foci világbajnokságok már életemben, az azonban bizonyos, hogy ez a mostani vaskos meglepetések sorozatát hozta.

A németek végső győzelme igazából nem volt váratlan, tudtuk, hogy milyen játékerőt képviselnek, és az egyetlen csapat volt, amelyik végig egyenletes, jó teljesítményt nyújtott, mert a saját játékát akarta és az esetek többségében tudta játszani, még a döntőn is. Győzelmük értékét növeli, hogy ezt Dél-Amerikában érték el, ahol európainak még nem termett babér.

 Ugyanakkor az argentinok döntős létükre csalódást okoztak. Pedig kiváló a játékos-állományuk, mégis, a mindenáron való védekezés mellett annyira Messi-centrikusak voltak, hogy az is csoda, hogy idáig eljutottak. Aligha vagyok egyedül azzal a véleményemmel, hogy a hollandok jobban megérdemelték volna a finálét, de nem volt szerencséjük. Pedig a németek mellett ők játszották a legélvezetesebb, leginkább gólra törő futballt. Persze lehet, hogy ők sem tudták volna megállítani a Nationalelfet, és akkor lelkileg már jobban jártak így, mint a negyedik elvesztett vb-döntővel.

 A braziloknál nem a 4. hely volt a legnagyobb szenzáció, hanem az az elképzelés nélküli játék, amit nyújtottak. És szögezzük le egyszer s mindenkorra: kudarcok nem Neymar kiesésén múlott, rajta kívül egyszerűen nincsenek komoly egyéniségek ebben a csapatban. Amikor májusban Scolari mester keretet hirdetett, sokan megütköztek azon, hogy sem Kaká, sem Ronaldinho nem került be. Nyilván ilyen jól állnak, hogy a két, már lefelé menő egykori Aranylabdás nem fér be. Mit tagadjuk, ők ketten a maguk játékintelligenciájával, fineszével, akkor is többet tudtak volna hozzátenni a verdeoro játékához, ha csak fél órákra cserélik be őket. Az pedig egyenesen elképesztő, hogy nincs egy valamire való befejező csatáruk. Néhány éve már elhangzott az a vád, hogy egyre inkább „iskolákból” kerülnek ki a brazil futballisták, és éppen az a technika, az a vagányság, az a fantázia hiányzik belőlük, amit régen a tengerparti homokban és a nyomornegyedek utcáin szívtak magukba a legjobbak. Biztosan lesznek Brazíliában, akik elátkozzák játékosaik Európa való kiárusítását is, különösen azután, hogy sztárklubok sztárjai minősíthetetlen produkciót nyújtottak.

Mindenesetre Brazíliának alaposan fel kötnie a nemzeti viseletet, ha meg akar őrizni valamit futball-nimbuszából az amerikai kontinensen, mert trónkövetelők akadnak bőven. A hagyományos nagy riválisok, Argentína és az ezúttal szintén a várakozás alatt szereplő Uruguay mellett egyre komolyabban kell számolni Kolumbiával, de nem szabad lebecsülni Chilét, Mexikót, sőt Costa Ricát sem. Mindhárom csapat üde színfolt volt a vb-n, Kolumbia egyenesen azt játszotta, amit a házigazdáktól vártak volna el, de Costa Rica is emlékezetessé tette produkcióját azzal, hogy móresre tanította Uruguay-t és Olaszországot is.

 És ha már az olaszoknál tartunk: néhány nagy európai focinagyhatalom ugyanúgy „megrekedt”, mint a „brazilok”. A spanyolok címvédőként kiestek a csoportkörben, nagyágyúik elfáradtak, ráadásul Vicente del Bosque annyira ragaszkodott kedvenceihez, hogy a kispadon hagyta Fabregast, Matát, Llorentét ki sem vitte, miközben erőltette a nem teljesen egészséges Diego Costát. Az olaszokról is sokat elárul, hogy legjobbjuk a 34 éves Pirlo volt, Balotelliről ismét bebizonyosodott, hogy kiszámíthatatlan hangulatember, és ahogy a braziloknál elfért volna Kaká és Ronaldinho, úgy az azzurrik sem jártak volna a támadószekcióban rosszabbul a harmadvirágzását élő Luca Tonival és az erőszakos, minden hájjal megkent Gilardinóval.

Az angolok pedig ismét csak megmaradtak ígéretnek és nem igazolták az előzetes várakozásokat a "titkos esélyesnek" kikiáltott belgák sem.  A franciák ugyan eljutottak a legjobb nyolcig, de aztán szinte érthetetlenül kipukkadtak. Addig nem hiányzott Ribéry, a németek ellen azonban már Valbuena, Benzema és a többiek kevésnek bizonyultak. Portugáliának pedig ugyanaz a baja, mint Argentínának: ha C.Ronaldónak megy, minden rendben, ha nem, akkor nagy a baj. És talán ideje lenne már elzavarni Pepét, aki egyszerűen képtelen uralkodni pusztító ösztönein.

 Oroszországnak is van mit fejlődnie a 2018-as vb-ig, ha méltó házigazda kíván lenni. És talán sikerül találniuk Jasin és Daszajev hazájában egy válogatottságra méltó kapust is. A horvátoknak az volt a pechje, hogy pont a brazilokkal kezdtek, miként a bosnyákoknak is balszerencséjük volt.

 Afrika nagy előretörése ezúttal is elmaradt. Algériában volt a legtöbb remény, Valid Halilhodzic fiai a csoportmeccseken egészen szép dolgokat produkáltak, a németek dolgát is megnehezítették, de többre nem voltak képesek. Nigéria is csak fellángolás volt. Vajon mi lehet az oka annak, hogy a remek fizikai adottságú, fantáziával is rendelkező afrikai focisták, akik közül egyre többen erősödnek a világ legjobb klubjaiban, a világbajnokságokon minden szállítanak egy-egy szenzációt, de tartósan nem tudnak eredményesek lenni? Ázsia is maradt ott, ahol eddig tartott, de tőlük nem is vártunk semmi különöset.  

Kolumbiai lett a gólkirály, James Rodriguez lőtte a vb egyik legszebb gólját, bár Robin Van Persie spanyolok elleni fejesgólja legalább annyira szemkápráztató volt. A 22 éves Rodriguez és az „ezüstcipős”, 24 esztendős Thomas Müller a leginkább hivatott a jelenlegi mezőnyből, hogy megdöntse a vb-gólrekordot, amelyet jelenleg Miroslav Klose tart 16 találattal.  A kolumbiai jelenleg 6-nál, a német pedig 10-nél tart…

A vb legjobbja címét – eléggé felháborító, mások szerint magát a játékost megalázó módon – Lionel Messi kapta. Ha valaki igazán megérdemelte volna, az az Adidas által csak a harmadik helyre sorolt Arjen Robben lett volna. Évek óta csapata egyik legjobbja, bárhol is játszik a kopasz holland szélvész, most élete formájában volt, és mégsem találták érdemesnek még egy vb-aranylabdára sem. A legjobb kapus Manuel Neuer lett, talán elegánsabb gesztus lett volna Keylor Navast, Costa Rica kapusát kitüntetni, elvégre neki döntő érdemei voltak abban, hogy a közép-amerikaiak eljutottak a legjobb nyolc közé, míg Neuernek nem voltak még a döntőn sem hihetetlen bravúrjai. Az amúgy sem önbizalomhiányos német kapusnak ettől vélhetően még nagyobb arca lesz…Azzal viszont maximálisan egyet lehet érteni, hogy a Fair Play-díjat Kolumbia kapta meg. Ebben a mai, sokszor gladiátor-szerű fociban üde színfolt, ha egy csapat mindenekelőtt játéktudására, technikájára épít.

A játékvezetőkre nem érdemes több szót vesztegetni, bár nem követtek el a vb kimenetelét befolyásoló hibákat, sokszor össze-vissza fújtak. A 2010-es alacsony színvonalat is sikerült alulmúlni.

És végül magunkról, magyarokról. Ezúttal csupán kommentátoraink révén lehettünk jelen. (Nem számítva a miniszterelnököt és fiát, akik nélkül el sem kezdték volna a döntőt). Néhány napja a Facebookon megjelent a következő pikírt megjegyzés: „Remélhetőleg a 2018-as vb-re már kommentátoraink sem jutnak ki.” Hogy a kérdést pozitív oldalról közelítsem meg: egyfelől bízom abban, hogy 32 évvel utolsó vb-szereplésünk után sikerül összerakni egy csapatot, amely bekerül a világ 32 legjobb csapata közé, másfelől abban is, hogy a következő négy évben sikerül olyan sportriportereket találnia a köztévének (mert abban aligha lehet kétségünk, hogy még akkor is ők adják a meccseket), akik értenek a focihoz, képesek visszafogni saját szimpátiáikat, nem traktálják statisztikákkal és mindenféle sztorikkal a nézőt, miközben zajlanak a meccsen az események, nem akarnak mindenkinél okosabbak lenni és nem csillogtatják szellemüket harmatgyenge, sokszor alpári poénokkal.

Reménykedjünk…

 

 

Mi történt Franciaországban Chlodvig megkoronázása és François Hollande megválasztása között? Háborúk és semmi más.