Már így is rengeteg fejfájást okozott nekik, merre tovább, ha az önkormányzat felszámolja a lakhelyüket. A férfi gondolkodott, hogy elmenne esetleg a szülőfalujába, Berzékre, de azt mondja, ott se fogadták tárt karokkal. „Engedélyt kell kérni ahhoz, hogy én oda menjek lakni, mert ha én elindulok, akkor jön a többi is utánam. A romákat nem jaj de szívesen fogadják be, mert a romáktól csak menekülnek” – mondja.
A tartozása miatt nagyon úgy néz ki, hogy feleségével jogcím nélküli lakosokká válnak. „Most, akinek nincsen lakásszerződése, annak nem jár se pénz, se lakás” – mondja. Hogy mihez fognak így kezdeni abból a havi 52 ezer forintból, amiből idáig tengették a napjaikat, azt nem tudják, hiszen albérletre aligha elég ez a pénz, a szüleik már meghaltak, így hozzájuk nem költözhetnek, mint ahogy a gyermekekhez sem, akik a Lyukóbánya (a város mellett fekvő, nagyjából négyezer lakosú, egykori víkendházas bányásztelepből lett nyomornegyed) kicsi, roskadozó házaiban nevelik nagyon szűkösen gyerekeiket.
Hiába járnak le rendszeresen jogvédők és cigány szervezetek, a diósgyőri stadion szomszédságában lakó romák rettegnek - olvasható a riportban. Nem tudják, mi lesz velük, ha majd a telep felszámolása miatt el kell hagyniuk a lakásaikat. Kapnak egyáltalán cserelakást? És ha igen, az a városon belül lesz, vagy kénytelenek lesznek új életet kezdeni egy kisebb faluban, ahol még kevesebb lesz a kitörési lehetőségük?
Mint a Népszava is megírta, a miskolci közgyűlés májusban a Fidesz-KDNP-frakció javaslatáról többségi szavazással úgy döntött, hogy "felgyorsítja a miskolci nyomortelepek felszámolását", szándékaik szerint megszüntetnék ezeket a telepeket. Az előterjesztés szerint mindazoknak, akik elhagynák az ottani lakásokat, és Miskolcon kívül, más településeken vásárolnának magasabb komfortfokozatú lakásokat, támogatást kaphatnak.
A vs.hu cikke szerint már több – határozott idejű szerződéssel rendelkező lakó is levelet kapott a Miskolci Ingatlangazdálkodótól (MIK), amelyben az állt, bérleti szerződésüket nem hosszabbítják meg, és kérik, hogy a hónap közepéig hagyják el a lakásaikat, mivel a városnak más tervei vannak a területtel.
Ezzel egy időben tömegesen érkeznek azok a felszólítások is, amelyekben – rendszerint 20 és 50 ezer forint között mozgó – hátralékok miatt mondaná fel a MIK a szerződést. Ezek az emberek nem tudják még, mi lesz velük, ha kikerülnek a lakásaikból, ráadásul terjed köztük a pletyka, hogy földönfutóként a gyerekeiket is elveszik tőlük a családvédelmisek (hiszen lakhatás hiányában nem tudnak róluk gondoskodni).
A civil szervezetek képviselői szerint korábban nem volt jellemző, hogy egyszerre ilyen sok felszólítás érkezzen a telepre. Ebből pedig arra lehetne következtetni, hogy a MIK már megtette az első lépéseket a telep kiürítése felé. Ezt hivatalosan még nem erősítették meg, mert a Miskolc Holdingtól (amelynek a MIK is része) csak későbbre ígértek tájékoztatást, Soós Attila Fidesz-KDNP-s önkormányzati képviselő pedig a felszólításokról kérdezve azt mondta: „Mivel ilyen esetekkel nem találkoztam, erről tájékoztatást adni sem tudok.” -olvasható a vs.hu-n.
Mint a Népszava korábban megírta: az Európai Roma Jogok Központja (ERRC) az Európai Bizottsághoz fordult a miskolci közgyűlés májusi ülésén elfogadott, az úgynevezett nyomortelepek felszámolásáról szóló határozat miatt. Azt kérték a bizottságtól, figyelmeztesse a magyar hatóságokat, hogy tartsák be kötelezettségeiket és a rendelettel összefüggésben tegyenek lépéseket az alapvető jogok megsértése ellen. Az ERRC szerint az önkormányzat határozata diszkriminatív, és hátrányosan érinti a telepeken élőket, és megjegyezték, a miskolci hatóságok "2009 óta szisztematikusan kirekesztik és stigmatizálják" a helyi roma közösséget.