egészségügy;Zombor Gábor;kezelőorvos;

- Nem vált fizetősre az egészségügy- Legalábbis egyelőre

Az egészségügyért felelős államtitkár a Népszabadságnak nyilatkozva azt mondta, hogy nem lesz fizetős egészségügy. Zombor Gábor leszögezte: a finanszírozott ellátások körét jogszabály határozza meg jelenleg is, ebben nem várható változás. Majd hozzátette: "nem tudok ettől eltérő kormányzati szándékról".

A  rezidensszövetség javaslatára, miszerint  a hálapénz felszámolására vezetnék be a fizetős orvosválasztást, az államtitkár jelezte: egyelőre nem dőlt el, hogy van-e létjogosultsága egy ilyen rendszernek. „Vélhetően a betegek fogják eldönteni, hogy elinduljon vagy sem az orvosválasztás díjazása. Egyelőre erről nincs szó” - mondta  a napilapnak adott interjújában. Közölte azt is, hogy a héten találkozik a kórházszövetség vezetőivel, ahol az orvosválasztás kérdése is napirenden lesz.

Zombor Gábor megjegyezte ugyanakkor, hogy a kezelőorvos megválasztására most is van mód, a hatályos jogszabályokban pedig benne van, hogy ha valaki a területi kórház helyett máshol kezelteti magát, akkor elméletileg fizetnie kellene ezért.

Falus Ferenc volt országos tisztifőorvos a Népszavának nyilatkozva nemrég  arról beszélt, hogy az alapvető probléma az egészségügy finanszírozásának szemléletében van. Szavai szerint a kórházfinanszírozási rendszer mindenképpen fejlesztésre szorulna, ám az Orbán-kormány egyelőre nem mutat hajlandóságot erre. Ennek oka Falus szerint az, hogy az egészségügyi ellátórendszerben történő változások mindig nagy politikai és szakmai kockázattal járnak, amit a politikai hatalom hagyományosan nem mer vállalni, ráadásul ma nincs meg hozzá a megfelelő szakmai felkészültsége sem.

Zombor Gábor egészségügyért felelős államtitkár a Népszabadságnak adott interjújában egyebek mellett beszélt arról is, hogy  jelentős számban vannak a rendszerben párhuzamosságok, pazarló vizsgálatok és beavatkozások. Európai összehasonlításban is kiemelkedően magas az orvos-beteg találkozások száma, ami nemcsak a költségeket, hanem az egészségügyi dolgozók leterheltségét is növeli, és feleslegesen meghosszabbítja a betegek ellátásának idejét. Mint elmondta, a kórházak stabilizálására év végére olyan tervet készít, amely szerint az állam közvetlenül fedezné az intézmények fenntartási költségeit.