Jelentős túlkínálat van már most is a közép-európai áram piacon, s ez az elkövetkező évtizedekben csak növekedni fog. Ezért felesleges volt elkapkodni a döntést a paksi atomerőmű bővítéséről - nyilatkozta lapunknak Hegedűs Miklós. A GKI Energiakutató Kft. ügyvezetőjét annak kapcsán kérdeztük a paksi beruházásról, hogy sajtó hírek szerint a cseh kormány megváltoztatja a korábbi döntését és elkezdi a temelini atomerőmű bővítését. Az ottani nukleáris létesítmény tervek szerint hozzávetőleg az új paksi blokkokhoz hasonló nagyságú, kétszer 1200 megawattos kapacitással bővülne, s az ottani teljesítmény megközelítőleg Paks II.- vel egyszerre a 2020-as évek elején jelenne meg az árampiacon. Ekkor még a meglévő paksi reaktorokban is zajlik majd az áramtermelés, ami 2000 megawatt kapacitást jelent. Így a hazai piac nem tudja majd felvenni az újonnan létesülő reaktorokban előállított energiát - vélik szakértők.
Hegedűs Miklós szerint 2016-2017 környékén jelenik majd meg a térség árampiacán az új szlovák reaktorokban termelt villamosenergia is. Így a túlkínálat garantált, már csak ezért is érdemes lett volna megvárni az Paks II. építésével a 2030-as évek közepét, amikor a jelenleg üzemelő paksi termelőegységek fokozatosan leállnak.
A magyar villamosenergia az elkövetkező években sem lesz versenyképes a régióban, mint ahogyan jelenleg sem az. Ezért importálja Magyarország már most is az áramszükségletének több mint az egyharmadát, s az olcsó áram behozatala évről - évre növekvő mértéket mutat - jegyezte meg a szakember. Aki szerint az új paksi reaktorokban előállított áram sem lesz piacképes. Magyarország ugyanis drágán, 4-5 százalékos kockázati felárral jut hitelhez, amíg a cseh és a szlovák versenytársai már egy százalék körüli kamatfelárral is kapnak kölcsönt. A drága hitel pedig azt jelenti hogy az új paksi reaktorokban termelt áram is 5-10 százalékkal többe kerül majd, mint a cseh, vagy a szlovák blokkban termet energia. Így a térségben aligha lesz felvevőpiaca az idehaza megnövekvő kapacitásoknak.
Az pedig szinte kizárt, hogy amint azt a kormány állítja, a német ipar igényli majd a magyar áramot. Németországban ugyanis óriási túlkínálat van jelenleg is. Egyebek mellett az államilag támogatott szélenergia termelés erőteljes elterjedése miatt, s ez az ellátási bőség ott is csak növekszik majd. Miközben az áramszükséglet előreláthatólag az elkövetkező években nem emelkedik majd a kontinens országaiban - tette hozzá a szakember.