Izrael;Hamász;Gázai övezet;Mahmúd Abbász;ENSZ Biztonsági Tanácsa;

Izraeli tüzérségi tűz Gázára FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/LIOR MIZRAHI

- Messze még a tűzszünet

Elutasította a Hamász az egyiptomi tűzszüneti javaslatot, amelynek értelmében negyven órára felfüggesztették volna a harcokat. A kairói közvetítéssel kidolgozott ajánlatra Izrael rábólintott volna, a palesztin szervezet azonban nem. Vasárnap minden korábbiaknál távolabbi célpontok ellen indította rakétáit a Hamász, Izrael evakuálásra szólította fel az észak-gázai palesztin lakosságot, s folytatta a légicsapásokat.

Több nemzetközi próbálkozás is történt a hétvégén az izraeli-palesztin tűzszünet tető alá hozására, ám nem jártak sikerrel. Egyhangúan elfogadott határozatban tűzszünetre szólított fel az ENSZ Biztonsági Tanácsa is. Az egyiptomi titkosszolgálat a Hamász politikai hivatalának elnökhelyetteséhez juttatta el a tűzszüneti javaslatot, de a terrorista szervezet katonai szárnya visszautasította a fegyvernyugvást, s folytatta a rakétatámadásokat.

Tony Blair volt brit kormányfő, közel-keleti megbízott szombaton Abdel Fatah al-Sziszi egyiptomi elnökkel tárgylat a tűzszünetről, Kairó a 2012 novemberi, a Felhőoszlop hadműveletet lezárt tűzszünet újjáélesztését javasolta volna.  A gázai tűzszünetről tárgyaltak egyebek mellett a nagyhatalmak külügyminiszterei vasárnap Bécsben.

William Hague, a brit diplomácia vezetője a megbeszélések előtt hangsúlyozta, Izraelnek jogában áll megvédenie magát a palesztin rakétatámadásoktól. Hague szombaton Mahmúd Abbász palesztin elnöknek és Avigdor Lieberman izraeli külügyminiszternek is aggodalmát fejezte ki telefonon a harci cselekmények miatt.

Két éve a legsúlyosabb harcok folynak a Gázát uraló Hamász és Izrael között. A Hamász rakétatámadásaira válaszul indított izraeli offenzíva hatodik napján, vasárnap tovább folytatódtak az izraeli légicsapások. Az izraeli hadsereg felszólította a Gázai övezet északi részén élő palesztínokat, hogy hagyják el otthonaikat. Vasárnap délig mintegy négyezer embert evakuáltak, legtöbben az ENSZ menekültügyi főbiztosságának táboraiban kerestek menedéket.

Erez határátkelőhelynél megkezdődött a kettős állampolgárok evakuálása. A mintegy 800 külföldi útlevéllel rendelkező palesztin, köztük háromszáz amerikai állampolgár kimenekítése két-három napot vehet igénybe. Az izraeli vezérkari főnök már pénteken bejelentette, hogy minden készen áll a szárazföldi offenzíva megindítására, csak a politikai döntésre vártak. Ezt vasárnap Moti Almoz altábornagy, a fegyveres erők szóvivője is megerősítette.

Az izraeli haditengerészet különleges egységei vasárnapra virradóra rövid időre beléptek a Gázai övezet területére, a kommandósok egy határközeli rakétabázist rohamoztak meg, ahonnan rendszeresen nagy hatótávolságú rakétákkal lőtték Izraelt, jelentette az izraeli rádió. Egy izraeli harci gép a gázai rendőrfőnök házát bombázta, a támadás során egy közeli mecsetet is találta ért, legalább 18 ember veszítette életét.

Két Hamász rakétát fogott el az izraeli Vaskupola rendszer Tel Aviv fölött vasárnap délután. Előzőleg légiriadó volt a Ben Gurion repülőtérnél is, a légikikötőt eddig még nem érte rakétacsapás, a gépek menetrendszerűen indultak. Megszólaltak tegnap a szirénák Haderánál, Binjaminánál, Zihron Jaakovnál a Jerusalem Post jelentése szerint. Egy Gázából indított rakéta minden korábbinál mélyebbre hatolt be Izrael területére, Naharija térségébe, nem messze a libanoni határtól. Gázából a múlt héten több mint 700 rakétát lőttek ki Izraelre.

Az izraeli légicsapások hatodik napján palesztin források szerint már több mint 160-an veszítették életüket Gázában, több mint ezren megsebesültek. Az izraeli légierő a hadműveletek kezdete óta több mint 1200 légicsapást hajtott végre, palesztin terrorista célpontok ellen. Izrael azzal vádolja a Hamászt, hogy a polgári lakosságot használja "emberi pajzsként" rakétabázisai álcázására, mecsetekben, iskolákban, lakóterületeken helyezi el fegyvereit, ezért a nagyszámú civil áldozatokat.

Bizottságot hozott létre az ENSZ, amely az eritreai emberi jogsértéseket hivatott kivizsgálni. Szakértők szerint bármilyen hihetetlen is, az Afrika szarvánál elhelyezkedő államban még rosszabb az emberi jogok helyzete, mint a sztálinista Észak-Koreában.