palesztinok;USA;Izrael;Gáza;offenzíva;

Heten sérültek meg a palesztin rakétacsapás után kigyulladt ashdodi benzinkútnál FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/ILIYA YEFIMOVICH

- Obama közvetítést ajánl

Az Egyesült Államok kész közvetíteni Izrael és a palesztinok között a harci cselekmények beszüntetése érdekében, jelezte Barack Obama. Az amerikai elnök péntekre virradóra telefonon tárgyalt Benjamin Netanjahu izraeli kormányfővel. További rakétavédelmi ütegeket telepít Izrael. Meghaladta a százat a palesztin áldozatok száma.

Obama felvetette annak lehetőségét, hogy térjenek vissza a 2012 novemberében kötött tűzszüneti megállapodáshoz – derült ki a Fehér Ház közleményéből. Az amerikai elnök elítélte a Hamász rakétatámadásait, aggodalmát fejezte ki a konfliktus eszkalálódása miatt, s megerősítette Izrael jogát az önvédelemre. Netanjahut telefonon hívta Angela Merkel német kancellár és Vlagymir Putyin orosz elnök is. Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár ugyancsak aggodalmát fejezte ki, mondván, a Közel-Kelet nem engedhet meg magának egy újabb háborút. Izraeli források szerint Netanjahu rövid távon kizárta a tűzszünet lehetőségét a Hamásszal, s a hadműveletek folytatására készül. Recep Tayyip Erdogan török kormányfő közölte, amíg tart a gázai konfliktus, nincs esély az izraeli-török kapcsolatok normalizálására.

John Kerry amerikai külügyminiszter egyiptomi kollégájával tárgyalt, sürgetve Kairót, hogy vesse be befolyását a gázai válság enyhítése érdekében. Ezt Jen Psaki külügyi szóvivő jelentette be. Kerry több térségbeli állammal, így Katarral is felvette a kapcsolatot, sürgetve, hogy gyakoroljanak nyomást a Hamászra. Az Egyesült Államok nem tárgyal közvetlenül a terrorista szervezettel. A washingtoni kongresszus Izraelt támogató határozat elfogadására készül, a határozatban felszólítanák a Palesztin Hatóságot, hogy mondja fel az egységkormányt a Hamásszal, s ítélje el az Izrael elleni rakétatámadásokat.

Továbbra is záporoztak a Hamász rakétái Izrael déli és középső részére. A rendkívül hatékonyan működő légvédelmi rendszer, a Vaskupola pénteken 15 Gázából indított rakétát fogott el, hétfő óta összesen már több mint 130-at. Pénteken ötven, hétfő óta több mint 600 rakéta csapódott be izraeli területen. Heten sérültek meg, egy ember súlyosan, amikor egy benzinkút üzemanyagtartályát találták el Asdodban, s tűz ütött ki. Pénteken reggel Libanon területéről is kilőttek egy rakétát egy izraeli telepre, ott senki nem sérült meg – jelentette a Jerusalem Post.

A hétfő óta tartó izraeli légicsapások halálos áldozatainak száma palesztin források szerint pénteken meghaladta a százat, jelentette a BBC. Az izraeli hadműveletek kezdete óta további 675 ember megsebesült, jórészük civil, közölte a palesztin egészségügyi tárca. Péntekre virradóra Rafahnál három férfi és két nő halt meg egy légitámadásban, egy motorkerékpáros palesztin aktivistát is találat ért.

Az egyiptomi hatóságok a Sínai-félsziget és Gáza határán megakadályoztak egy palesztin csempészakciót. Az Al-Ahram című lap jelentette, hogy a palesztinok 20 GRAD típusú rakétát próbáltak becsempészni Gázába. Az egyiptomi külügyminisztérium ugyanakkor közleményben ítélte el Izraelt a gázai válság "felelőtlen kiélezése" miatt. Kairó önmérsékletre szólította fel Izraelt. El-Sziszi egyiptomi elnök utasítására mintegy 500 tonna élelmiszer- és gyógyszersegélyt szállítanak Gázába.

Az izraeli hadsereg adatai szerint 24 óra alatt az izraeli erők a Hamász 81 föld alatti rakétakilövő állását, 21 parancsnoki központját semmisítették meg, 24 alagutat és tíz kiképzőközpontot lőttek. Számos Hamász-laktanyát is célba vettek. A hadműveletek kezdete óta több mint 1100 célpontot támadtak a Gázai övezetben, csütörtökről péntekre virradóra ötven Hamász-létesítményt romboltak le – közölte egy magasrangú izraeli katona a lappal. Mose Jalon izraeli védelmi miniszter pénteken bejelentette, ha nem szűnnek meg a Hamász rakétatámadásai, megkezdik a Vaskupola rendszer további ütegeinek telepítését. Benny Gantz izraeli vezérkari főnök ugyancsak tegnap kijelentette: az izraeli hadsereg készen áll a szárazföldi offenzíva megindítására, csak a politikai vezetés utasítására várnak.

Minden korábbinál súlyosabb az az Ebola-járvány, amely március óta szedi áldozatait Nyugat-Afrika országaiban. A nemzetközi szervezetek, élükön az Egészségügyi Világszervezettel és az afrikai országok együttesen kívánnak fellépni a vírus terjedése ellen.