A kormánytisztviselő az egyszerűsített honosítási eljárást kérők ügyeinél hunyt szemet több esetben olyan hiányosságok felett, mint hogy a kérelmező - szemben a törvény által előírttal - nem tudott magyarul. (Miközben az eljárás egyik legfontosabb feltétele ez, amellett, hogy a kérelmező legyen büntetlen előéletű, honosítása ne jelentsen köz- és nemzetbiztonsági veszélyt, és rendelkezzen magyar felmenőkkel.)
Az M1 Híradó szerint a tisztviselőt a BÁH X. kerületi Harmat utcai kirendeltségén tetten érte a rendőrség, a Nemzeti Védelmi Szolgálat fedett nyomozójának beépülésével. Az ügyintézőnek közvetítőként egy 36 éves román nő segített - így kapcsolatuk "nemzetközi bűnügyi együttműködésnek" számít -, a nyomozó már "beavatottként" kérte az egyszerűsítést, a csapda pedig működött. Az ügyintéző beismerő vallomást tett, a bíróság pedig - a Fővárosi Főügyészség közlése szerint - vesztegetés gyanújával előzetes letartóztatásba helyezte.
Az elmúlt két évben ez legalább a harmadik korrupciós ügy a BÁH körül, amely nyilvánosságot kap. Legutóbb tavaly júliusban a BÁH gazdasági ügyintézőjét buktatta le a védelmi szolgálat, igaz, más ügyben. T. János azért kapott pénzt egy vállalkozótól, hogy a hivatal Budafoki úti épületének felújítását ő végezhesse. Őket is tetten érte a hatóság az épület parkolójában. Előzőleg 2012 decemberében egy a mostanihoz hasonló ügy kapcsán került rendőrkézre egy BÁH-ügyintéző: a 24 éves nő anyakönyvi kivonatok soron kívüli előállításáért fogadott el pénzt.
"Előfordul" - jellemezte a mostani lebukást a bevándorlási hivatal működését ismerő forrásunk. Szerinte a kért összegek nagysága is arról árulkodik, hogy nem egyedi esetről van szó, igaz, a védelmi szolgálat általában "rárepül" ezekre. Az azonban megint csak a hivatal "visszás" működését jellemzi, hogy a most tetten ért ügyintéző már egy éve folytatta ezt a tevékenységét. A BÁH-nál forrásunk szerint egyébként is általános a fejetlenség, amellyel a legegyszerűbb ügyeknél is találkozni lehet: levelekre, megkeresésekre heteken, hónapokon át nem reagálnak, "a telefonokat sem szívesen kezelik". Az állampolgársági ügyeknél pedig különösen "válogatós" a hivatal.
Ezt a Magyar Helsinki Bizottság egy közelmúltbeli bejegyzése is megerősíti, amely szerint gyakran minden érdemi indoklás nélkül nem adják meg a magyar állampolgárságot akár már tíz éve is itt élőknek - legyen szó sebészorvosról, vagy magyarokat foglalkoztató külföldiről. Nyilvános és részletes statisztikák a tényleges döntési gyakorlatról azonban - írta a Helsinki - "természetesen nincsenek". Hogy a mostani ügyben milyen nemzetiségűek voltak az érintett külföldiek, nyilván a nyomozás fogja felderíteni, de vélhetően el kell búcsúzzanak magyar állampolgárságuktól.