kórház;lépfene;betegek;fertőzés;

- Lépfene: már csak két beteg kórházban

Már csak két beteget kezelnek lépfenefertőzés gyanújával a debreceni Kenézy Gyula Kórházban - közölte a kórház szóvivője pénteken az MTI-vel. A többi beteget a hét folyamán jó általános állapotban hazaengedték. A még kórházban lévő két beteg a szükséges antibiotikum-kezelés befejeztével, várhatóan a jövő héten térhet haza. A múlt héten, vélhetően illegális szarvasmarhavágás során, többen lépfenével  fertőződtek meg egy tiszafüredi telepen, ahonnan a közétkeztetésbe is szállítottak húst. Nyolc embert vittek kórházba.

Az állategészségügyi előírások tömkelegét sértették meg a City Farm-nál, ahol - a gyanú szerint - lépfene miatt pusztultak el a szarvasmarhák - erről beszélt a megyei főállatorvos egy tiszafüredi lakossági fórumon - számolt be róla az atv.hu. Kiderült: a fertőzés napvilágra kerülése előtt már csaknem egy hónappal levágták az első beteg állatot, és annak a húsa került a közétkeztetésbe. Közben két újabb szarvasmarha is elpusztult a lépfene-fertőzés miatt.

A lakossági fórumra zsúfolásig megtelt Tiszafüreden a könyvtár, a megjelentek megdöbbenve hallgatták a megyei főállatorvos beszámolóját az eddigi vizsgálatról. Mint kiderült, az eddig ismerten kívül két szomszédos területen is hullottak el szarvasmarhák, amelyek mintáiban szintén találtak lépfene kórokozót. A helyiek szerint ez arra utalhat, hogy a feketén levágott állatok földre kifolyt vérétől, maradékától fertőződhetett meg a környék.

A hatóság nyomozása során tisztázódhat a fertőzött húsból vásárló és azt forgalmazó konyha üzemeltetője és az állattartó közötti ellentmondás. A konyha üzemeltetője azt állítja, hogy vásárolta, míg a City Farm tulajdonosa azt mondja, hogy ajándékba adta a feketén levágott húst, amelyből aztán gyerekek is kaptak. A fórumon résztvevők szerint a City Farm tulajdonosa szakértelem és jó szándék nélkül kezdett bele az állattartásba és okozott hatalmas kárt a környék minden állattartójának.
A területet a katasztrófavédelem fertőtleníti. Az országos főállatorvos utasítása alapján az állattartóknak a védőoltásokért nem kell fizetniük, viszont a karanténba zárt állatok takarmányozását saját zsebből kell megoldaniuk.

Lassan tragikomédiába fullad a budapesti közbringarendszer, a Bubi története. A rendszert az eredeti tervek szerint április 7-én kellett volna átadni. Kiépültek a dokkolóállomások, helyükre kerültek a napelemek és a kerékpártok, amelyek azóta is állnak - az átadás hónapról hónapra csúszik, s ma már senki nem tud vagy akar válaszolni arra: mikortól bizicklizhetnek az érdeklődők a Bubival.