Levelezés;fogyasztóvédelem;NFH;ELMŰ;ÉMÁSZ;számlaper;

- Vesztett a hatóság a rezsiperben

Pert nyert az Émász után az Elmű is az úgynevezett számlaperben. Az egy cégcsoporthoz tartozó két áramszolgáltatót a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) bírságolta meg még tavaly több társasággal együtt azért, mert a hatóság szerint a szolgáltatók nem a számukra előírt számlaképet alkalmazták. Az Émász négymillió forintos, az Elmű pedig nyolcmillió forintos pénzbüntetést kapott. A "bűnük" az volt, hogy nem narancssárga mezőben emelték ki a rezsi megtakarítások összegét a számlákon, és ezt azzal tetézték, hogy a hivatal szerint nem eléggé nagy betűkkel hívták fel a "kormány ajándékára" a fogyasztók figyelmét. 

A két áramcég perre vitte az ügyet, s meg is nyerték azt. Miután hatóság az akkor érvényben lévő számlakép rendeletében nem írt elő sem színkódot, sem kötelező betűtípust. Így a társaságok nem is tudhatták pontosan, hogy mit szeretne tőlük a kormány. Emellett a rendelet időt sem hagyott a társaságoknak az átállásra. A jogszabály tavaly február 4-én jelent meg a Magyar Közlönyben azzal, hogy február 19-én már minden energiaszámlának az újonnan előírt módon kell kinéznie. A néhány napos határidő miatt előre borítékolható módon egyetlen áramszolgáltató társaságnak sem sikerült az előírt időpontra megváltoztatnia a számlái kinézetét, így mindegyik néhány milliós bírságot kapott, amit az Elmű-Émász cégcsoport kivételével be is fizettek.  A jogvita még nem ért véget az NFH ugyanis nem nyugszik bele a mostani bírósági ítéletbe, ezért a Kúria elé viszi az ügyet. Az esetet jól ismerő elemzők szerint azonban - még Magyarországon is - kizárt, hogy az áramszolgáltatók elveszítsék a pert. A nem létező előírások, hanem "vélelmezhető jogalkotói szándék" be nem tartásáért ugyanis nem marasztalható el egyik vállalat sem.

A múlt hónapban sem volt és az év végéig sem lesz számottevő áremelkedés Magyarországon. A jegybank inflációs szakemberei pontosan jelezték előre a júniusi fogyasztói árindexet (inflációról hónapok óta nem beszélhetünk), amely mínusz 0,3 százalékos lett. A rezsicsökkentés hatása most is érvényesült, de a dohányáruk és a szeszes italok kivételével mindennek csökkent az elmúlt 12 hónapban az ára.