Kósa Lajos bejelentette: most ugyan visszaszállítják a képet a kanadai Hamilton Művészeti Galériába, de nyáron szeretnék véglegesen megvásárolni, aminek az anyagi fedezete rendelkezésre áll a Magyar Nemzeti Bank értéktár programja keretében. Kósa Lajos arra kéri a kormányt, hogy a trilógia másik darabját, a Golgotát is vásárolja meg Pákh Imre amerikai-magyar műgyűjtőtől. A harmadik alkotás, az Ecce Homo már magyar állami tulajdonban van. A politikus szerint ma Magyarországon nincs olyan jogszabály, amely rögzítené annak feltételeit, hogy miként tud külföldi műkincseket megvenni a kormány. Az Állami Számvevőszék véleményét is kikérték, s kiderült: a megfelelő jogszabályi háttér híján csak közbeszerzéssel lehetne ilyen eljárást lefolytatni, ami ebben az esetben nem járható út - magyarázta Kósa Lajos.
Nem teljesen világos Kósa állítása, hiszen csak nemrégiben vásárolt meg az állam szintén külföldi tulajdontól 4 milliárd forintért a Seuso-kincset, vagy 100 millióért a Szépművészeti Múzeum egy, az egyiptomi Óbirodalom korából származó sztélét.
Kósa és - korábbi kérdésünkre - az EMMI is azt a választ adta, hogy az igazságügy-miniszter azt az utasítást kapta a kormánytól, dolgozzák ki az jogszabályt, amelynek alapján a kormány a közbeszerzés és az általános beszerzés mellőzésével vásárolhasson meg külföldi tulajdonban lévő műkincseket.Kósa Lajos szerint a tervezet a következő vagy az azt követő kormányülés elé kerül, s elfogadása esetén újra felveszik a kapcsolatot a képtulajdonosokkal, s már a konkrét árakról is tárgyalhatnak.
Kósa Lajos megerősítette tegnapi lapszámunkban írt értesülésünket, hogy korábban is folytak tárgyalások, Halász János volt kulturális államtitkár kétszer is tárgyalt Kanadában a kép sorsáról.
Az Együtt-PM debreceni szervezete tudni akarja, hogy a kormány valóban mindent megtett-e annak érdekében, hogy Munkácsy Mihály Krisztus-trilógiájának első darabja, a Krisztus Pilátus előtt című festmény Magyarországon maradhasson. Az Együtt-PM szerint óriási veszteség ez a városnak, illetve a magyar kulturális életnek. Ezért arra kérik a kormányt, hogy számoljanak be a tárgyalásokról, és adjanak magyarázatot arra, miért nem jártak sikerrel a kormányzati szintű egyeztetések.
Közben Pákh Imre, aki már rég szeretné jó pénzért eladni a tulajdonában lévő Golgota című képet az államnak, tovább bonyolítja a szálakat, azt állítván, hogy a kormány nem is reagál a Hamilton Galéria ajánlatára. Információink szerint azonban a kormányt a kanadaiak, és Pákh irreálisan magas követelései tántorították vissza a vásárlástól.