Ez az ellenőrzés folyamatban van, az ÁSZ június elején kiértesítette a 106 országgyűlési képviselethez jutott jelöltet és 9 jelölő szervezetet, valamint megkezdte az ellenőrzést a Magyar Államkincstárnál. Az ÁSZ-nak - ugyancsak törvényi előírás alapján - ellenőriznie kell az országgyűlési képviselethez nem jutott jelöltek vagy jelölőszervezetek kampányköltéseit más jelölt vagy jelölőszervezet kérelmére.
Az ellenőrzés iránti kérelmet a törvényben meghatározottak szerint az április 6-i választást követő három hónapon belül, július 6-áig lehetett benyújtani bizonyítási indítvány csatolásával. Az ÁSZ az összes beérkező kérelmet és megkeresést értékelte és elemezte. Ezt követően az ÁSZ főtitkára a mandátumot nem szerzett, de a választáson pártlistát állító és így állami támogatásban részesült 14 jelölőszervezet mindegyikénél kezdeményezte az ellenőrzés előkészítését, majd azt követően annak lefolytatását - közölte a szervezet.
Az ÁSZ minden esetben utólagos pénzügyi szabályszerűségi ellenőrzést végez, amelyet az ellenőrzöttek elszámolásaira, bizonylataira, egyéb dokumentumaira (például szerződések, megállapodások, bankszámlakivonatok, adományozók befizetését igazoló postai utalványok, számlák, kiadások és költségek elszámolási dokumentumai), egyéb közzétett adataira, valamint a sajtótermékek által megküldött, az ÁSZ honlapján közzétett adatokra alapoz.
Az ellenőrzéseket a törvényi előírás értelmében az ÁSZ a választást követő egy éven belül végzi el, így azok eredményéről a jelentések nyilvánosságra hozatalakor állnak majd rendelkezésre részletes információk. Az ÁSZ minden esetben a hatályos törvényi előírások szerint jár el és törvénysértés gyanúja esetén jelzéssel él az adott ügyben eljárási jogkörrel rendelkező hatóságok felé - szögezték le.