A múlt pénteken kellett volna megkezdődniük a Homburg hercege drámájával, vagy ezer néző ült már a zsöllyékben, az előadás kezdetére várva. A színpadon azonban semmi díszlet, viszont ott volt az egész társulat, szavazásra várva, lesz évadnyitó vagy sem? Elmaradt. Szikráztak az érvek a sztrájk mellett és ellene, végül is hajnali egy órára megszületett a döntés: a társulat többsége szolidáris az időszaki kollégákkal, a jelzett időben nem lesz fesztiválnyitás.
Pedig a Homburg hercege nagy és emlékezetes avignoni hagyomány. Máig is beszédtéma, hogy 1951-ben Jean Vilar rendezésében Gérard Philippe és Jeanne Moreau játszotta a fő szerepeket. Abban a drámában, amelynek írójáról Szerb Antal úgy vélekedett, hogy "ez a beteg lélek beteg remekműveket írt, borzalmasan nagyszerű alkotásokat".
Aztán most szombaton, a Pápák palotájában, 2000 néző előtt csak fölgördült a függöny. A bizonytalan drámai feszültségű szünetet a francia sajtó azzal töltötte ki, hogy részleteket közölt Kleist életének drámai végéről. A "beteg lélek" harmincnégy esztendős korában, zajos sikerek után úgy döntött, hogy hölgytársaságban vet véget az életének. Krónikásai szerint, noha rajongott a nőkért, voltak is szenvedélyes kalandjai, de egyetlen testet sem tett magáévá.
Több asszonynak kínálta föl a közös öngyilkosságot, de csupán a rákbeteg Henriette Vogel vállalta. A berlini tó partján von Kleist először a nő fejébe röpített golyót, majd végzett magával is. Avignonban azonban a porosz arisztokrata most csak győzött, hónapok óta megtört a sztrájk elszántsága. A tervek szerint július 13-ig, a francia nemzeti ünnep előestjéig, a Pápák palotájának díszudvarában lesz több Homburg hercege. Nem is horribilis jegyárral, 10 eurótól 28 euróig.