Rogán szerint szeptemberben dönthetnek a devizahitelek forintosításáról, amely decemberben léphet életbe. A frakcióvezető korábbi nyilatkozataival egybecsengően most is arról beszélt, hogy nem az aktuális árfolyamon kell forintra váltani a hiteleket, hanem az árfolyamkockázatot meg kell osztani a bankok és az állam között. Rogán azonban ezúttal hozzátette: ha az állam akar, a bankok oldaláról vállalhat át a terhekből. A Fidesz frakcióvezetője elképzelhetőnek tartja, hogy néhány külföldi banktulajdonos a kivonulás mellett dönt a veszteségek miatt, de szerinte ez nem menti őket a felelősség alól.
Rogán szerint ez azt jelenti, hogy "a tőkét neki a múltban elkövetett bűnökért oda kell tennie a saját bankjába." Csak azután lehet szó arról, hogy adott esetben azt a bankot valamilyen más tulajdonos működtesse - emelte ki a politikus. Rogán arra számít, hogy a bankok megpróbálnak minden fórumon nyomást gyakorolni a kormányra, hogy a devizahitelek forintosítását elkerüljék. Rogán Antal arról is beszélt, hogy a "rossz bank", amelyet a jegybank fog létrehozni, a névérték 20 százalékán fogja felvásárolni a bedőlt hiteleket. A tervek szerint a rossz bankot az állam és a jegybank finanszírozná. Az egyelőre kérdésesnek tűnik, honnan teremtené elő az állam a devizahitelek forintosításának, majd a rossz bank finanszírozásának költségeit: ugyanis már az idei költségvetésben is korrekcióra lesz szükség, máskülönben ismét túlzottdeficit-eljárás indulhat hazánk ellen. Ha pedig teljesen a jegybank devizatartalékai terhére forintosítanának, akkor elemzők szerint az olyan mértékben lecsökkenne, hogy azt a forint védelme sínylené meg.
A parlament pénteken döntött arról, hogy minden hitelszerződésre érvényessé teszi a Kúria júniusi jogegységi határozatát. Ennek értelmében a bankok a devizahitelek folyósításakor és törlesztésekor nem alkalmazhatnak vételi és eladási árfolyamot, hanem a jegybanki középárfolyamon kell átszámolniuk a tartozásokat. Az OTP közölte: bankszakmai alapon vitatják, hogy az árfolyamrés mögött nem volt valós szolgáltatás. A vártnál nagyobb, mintegy 27 milliárd forintos kárt okozhat az OTP Csoportnak az árfolyamrés visszatérítése - közölte a pénzintézet. Az OTP azt is hozzátette: élnek a perindítás jogával az egyoldalú szerződésmódosítások ügyében. Ebben a kérdésben a Kúria úgy határozott, hogy a bankok csak átlátható, szimmetrikus módon módosíthatják a szerződéseket egyoldalúan. A bankok között azonban alig akad olyan, amely az általános szerződési feltételeiben ezeknek a kitételeknek maradéktalanul megfelelne. A pénteken elfogadott törvény úgy rendelkezik, hogy az egyoldalú szerződésmódosítást lehetővé tevő rendelkezések alapesetben tisztességesek, és a banknak kell bizonyítani ennek ellenkezőjét.
A törvény nem érvényes a végtörlesztőkre: nekik Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter tegnap a Hír TV-nek nyilatkozva azt üzente, pereljék be a bankjukat, úgy visszakaphatják az árfolyamrést és az egyoldalú kamatemeléseket. Szintén nem érvényes a törvény arra a 19 ezer adósra, akik már elvesztették ingatlanjukat, és azt a Nemzeti Eszközkezelő vette meg. Róluk nem beszélt Varga, holott ők nem könnyen fogadhatnak ügyvédet ahhoz, hogy bepereljék a bankjukat.