tüntetés;tej;gazda;tejimport;

- Tüntetnek a termelők a sok importtej miatt

Tüntetést rendez a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (TSZSZT) demonstrációs bizottsága több településen is július 8-án - jelentette be szervezet tegnap. A demonstráció keretében jövő kedden Nyíregyházán, Ebesen, Pécsett, Nagytarcsán és Budaörsön félpályás útlezárást tartanak reggel hét órától délután négy óráig mezőgazdasági munkagépekkel - tájékoztatott Hegedűs Imre, a bizottság vezetője, a TSZSZT egyik alapító tagjának, a Bicske Mezőgazdasági Termelő és Szolgáltató Zrt.-nek a vezérigazgatója.

A termelők a tiltakozással a fogyasztók figyelmét szeretnék felhívni arra, hogy ainkább a magyar tejtermékeket vásárolják mint az importáltakat. Emellett egyes, aránytalanul nagy mennyiségben import tejtermékeket forgalmazó kereskedőt is figyelmeztetni akarnak, hogy részesítsék előnyben a magyar tejtermékeket. A demonstrácós bizottság elvárja azt is, hogy a kormány puszta erkölcsi támogatás helyett szigorúbb piacszabályozó intézkedésekkel vessen gátat az aránytalanul nagy mennyiségű importtermék-forgalmazásának.

A bizottság közleménye szerint soha nem látott mennyiségben áramlik Magyarországra az import tej és tejtermék, elsősorban ultrapasztőrözött tej és félkemény sajtok formájában. A terméktanács információi szerint ezért a magyar feldolgozóknál az elmúlt hónapokban nagy mennyiségű eladatlan árukészlet halmozódott fel, így kénytelenek a nyerstej felvásárlási árát csökkenteni. A testület számításai szerint a tej kilogrammonként 10 forintos árcsökkenése éves viszonylatban 14 milliárd forint kárt okoz a magyar tejtermelőknek, és ugyanennyit a feldolgozóiparnak.

Jövő év április elseje után tovább éleződik a verseny az uniós tejpiacon, mivel megszűnnek a tagországokra lebontott, uniós tejtermelési kvóták. Ma még a kvótán felüli tejelőállításért a tagországoknak büntetést kell fizetniük. Magyarországnak évi 1,967 millió tonna úgynevezett beszállítói és 165 ezer tonna közvetlen értékesítés tejkvótája van, amelyet körülbelül 70-75 százalékban, illetve 35-40 százalékban használt ki az elmúlt években. Más tagországok azonban saját kvótájukat az elmúlt években is túllépték. Például Ausztria, Németország és Lengyelország.

A terméktanács a 2014. április 1. és 2015. március 31. közötti úgynevezett kvótaév második negyedévére kilogrammonként 101 forintos tejfelvásárlási alapárat határozott meg, de a termelői vélekedése szerint a tényleges hazai átvételi árak rövid időn belül akár 80 forintra is csökkenhetnek, ha a dömpingáras importtermékek tömegesen jelennek meg a magyar piacon.

Megtört a magyar ipar amúgy imponáló lendülete a Központi Statisztikai Hivatal tegnap közzé tett májusi adatai szerint. Ugyanakkor a megelőző 12 hónapra visszatekintve a 9,6 százalékos növekedés mutatható ki. Az azonban figyelmeztető jel lehet, hogy az előző hónappal összevetve 1 százalékponttal mérséklődött az ipari termelés volumene. Elemzők arra számítanak, hogy a pénzintézetek még az eddiginél is jobban visszafogják hitelezési tevékenységüket, ami főként a kis- és közepes vállalkozások termelésében okozhat zavart.