A termelők a tiltakozással a fogyasztók figyelmét szeretnék felhívni arra, hogy ainkább a magyar tejtermékeket vásárolják mint az importáltakat. Emellett egyes, aránytalanul nagy mennyiségben import tejtermékeket forgalmazó kereskedőt is figyelmeztetni akarnak, hogy részesítsék előnyben a magyar tejtermékeket. A demonstrácós bizottság elvárja azt is, hogy a kormány puszta erkölcsi támogatás helyett szigorúbb piacszabályozó intézkedésekkel vessen gátat az aránytalanul nagy mennyiségű importtermék-forgalmazásának.
A bizottság közleménye szerint soha nem látott mennyiségben áramlik Magyarországra az import tej és tejtermék, elsősorban ultrapasztőrözött tej és félkemény sajtok formájában. A terméktanács információi szerint ezért a magyar feldolgozóknál az elmúlt hónapokban nagy mennyiségű eladatlan árukészlet halmozódott fel, így kénytelenek a nyerstej felvásárlási árát csökkenteni. A testület számításai szerint a tej kilogrammonként 10 forintos árcsökkenése éves viszonylatban 14 milliárd forint kárt okoz a magyar tejtermelőknek, és ugyanennyit a feldolgozóiparnak.
Jövő év április elseje után tovább éleződik a verseny az uniós tejpiacon, mivel megszűnnek a tagországokra lebontott, uniós tejtermelési kvóták. Ma még a kvótán felüli tejelőállításért a tagországoknak büntetést kell fizetniük. Magyarországnak évi 1,967 millió tonna úgynevezett beszállítói és 165 ezer tonna közvetlen értékesítés tejkvótája van, amelyet körülbelül 70-75 százalékban, illetve 35-40 százalékban használt ki az elmúlt években. Más tagországok azonban saját kvótájukat az elmúlt években is túllépték. Például Ausztria, Németország és Lengyelország.
A terméktanács a 2014. április 1. és 2015. március 31. közötti úgynevezett kvótaév második negyedévére kilogrammonként 101 forintos tejfelvásárlási alapárat határozott meg, de a termelői vélekedése szerint a tényleges hazai átvételi árak rövid időn belül akár 80 forintra is csökkenhetnek, ha a dömpingáras importtermékek tömegesen jelennek meg a magyar piacon.