Parlament;Országház;látogatóközpont;Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetsége;turizmus.com;

Impozáns látvány a föld alá süllyesztett, de üvegfalain keresztül a Duna-partra néző kilátás FOTÓ: VAJDA JÓZSEF

- Szomorúak az irodák, nem kapnak jutalékot

Szép csendben, minden hírverés nélkül nyílt meg július 1-jével a parlament új látógatóközpontja. Még a nemzeti hírügynökség sem tudósított róla, de nem így a szemfüles turizmus.com: az örvendetes eseményről úgy számoltak be, hogy az Országház északi oldalán lévő, a föld alá süllyesztett, de üvegfalain keresztül a Duna-partra remek kilátást nyújtó turistacélpontról a hazai és a külföldi közönség - noha még csak most adták át - "egyaránt elismerően nyilatkozik".

Ez az öröm azonban, tudhatjuk meg, "az utazási irodai szakember" számára nem felhőtlen, ugyanis a látógatóközpont semmilyen jutalékot, vagy csoportos kedvezményt nem ad vissza az iroda által odaterelt tömegek után.

Ez pedig nincs jól a portál szerint: ugyanis az utazásszervezők könnyen a turisták haragjával szembesülhetnek, hiszen "az általuk közvetített és a helyszínen jól láthatóan kiírt" jegyárakban látszódik némi különbség. Ez pedig nyilván a látógatóközpont ,,hibája", ahová az iroda önmagában garantálná a bejutást, hiszen ha a látogatók egyénenként "próbálkoznának", akár napokig sem jutnának be az általuk választott nyelvű soportokba.

A sértődött hangú önleleplezésről az Urbanista blog számolt be, kiemelve, hogy "a gonosz látogatóközpont" kiírásai most az utazási irodák helyzetét rontják. A blogon éles vita is kerekedett, hiszen a külföldi utaknál is jutalékot kapnak az irodák, de ebben az esetben nem tudják "lekommunikálni" a vendégeknek, hogy az ő közreműködésük milyen értéket is hoz létre.

Hiányzik azonban a korrekt tájékoztatás: mint egy hozzászóló megjegyezte, komoly szervezők tételesen leírják, mit tartalmaz a csomagjuk, és már az Országház csoportos látogatását is fakultatívvá tehetnék. Azután "eldöntheti mindenki, hogy kell ennyiért vagy sem".

Még mindig nem megfelelő a roma közösség védelme a "fokozódó erőszakkal szemben" Magyarországon - állapította meg a Minority Rights Group (MRG) nemzetközi kisebbségvédő szervezete. A jogvédő szervezet a gyűlölet-bűncselekményekről készített 2014-es jelentésében több európai országot vizsgált.