Az Arctic Monkeys együttes annyira elfoglalt júliusban, hogy csak egy szabadnapjuk volt a naptárjukban - magyarázza Lobenwein Norbert, a VOLT Produkció és a Sziget Kft résztulajdonosa. A brit csapat eredetileg a Szigeten lépett volna fel, de augusztusban nem turnéznak Európában. Így maradt a B-terv: a VOLT-ra invitálták őket, és egy nappal kitolták a fesztivált.
A látogatók így duplán jól jártak, több lett a program és a fellépők száma is nőtt. Ugyancsak sikerült elcsábítani a Jared Leto énekes (és idén már Oscar-díjas színész) vezette 30 Seconds to Mars nevű bandát is a VOLT-ra. Ők három koncertet is megejtenek térségünkben, és bár egy pihenőnapot akartak tartani, de most mégiscsak színpadra lépnek. Hiába, nincs lazsálás, ilyen ez a popszakma.
A hangos színpadok mellett Lobenwein szerint a fesztivál egész területét érdemes bejárni. Aki a dübörgő zene helyett egy kis nyugalomra vágyik, beülhet egy forró kávéra a Diákhitel Kávézóba, ahol híres előadók osztják meg gondolataikat, úgymint Csernus Imre, pszichológus, Zacher Gábor főorvos-toxikológus, Réz András filmkritikus, a zenedoktor Milkovics Mátyás, a Neo énekes-billentyűse vagy az Animal Cannibals rapduó két oszlopos tagja, Ricsipí és Qka MC.
De a gyerekek is jól járnak, ők a zsonglőrködést próbálhatják ki, képzőművészekkel készíthetnek ékszereket, vagy részt vehetnek testfestésen, míg a legkisebbek a színező sarokban alkothatnak maguk és szüleik kedvére.
- Tavaly 110 ezren vettek részt a VOLT-on, idén még több látogatóra számítunk - jósolja Lobenwein. A szervező szerint, idén azért vonz több fesztiválozót a VOLT, mert a tavalyinál is nagyobb világsztárok lépnek színpadra, a programok is költségesebbek és az infrastruktúrára, a látványelemekre is többet költöttek. Egy fesztiválozónak azonban mélyre kell nyúlnia a pénztárcájában, ha igazán jól akar szórakozni.
Egy napijegy 11990 forintba kerül (a vasárnapi, az Arctic Monkeys fellépése miatt 15990), míg egy ötnapos bérlet 39990 forintot kóstál, és akkor még a szállásról, az étkezésről és az útiköltségekről nem is beszéltünk. Lobenwein szerint azonban két oka van, hogy mégis ilyen sokan látogatják a soproni fesztivált.
Az üzletember szerint a drágább programokra nagyobb az érdeklődés, a minőséget mindig megfizeti a közönség. Másodsorban a látogatók nagy része nyaralásként tekint egy fesztiválra, így a külföldi utazás helyett inkább koncertekre tesz félre pénzt.
A VOLT ráadásul kifejezetten magyar fesztiválnak számít, Lobenwein elmondása szerint 90 százalékos a magyar látogatottság. A legtöbben a 16-35 éves korosztályból érkeznek, de a rendezők az idősebbeket, a negyven felülieket is meg szeretnék szólítani.
Ezért is került a repertoárba pár öreg motoros, mint a Beatrice, az Edda és Deák Bill Gyula. - Idén azonban több külföldi zenerajongó néz el a VOLT-ra a világsztárok és a hangosabb reklámkampány miatt - mondja a szervező. A legtöbben a környező országokból érkeznek, Ausztriából, Szlovákiából, Németországból és Szerbiából, de valaki Moszkvából utazik az ötnapos buliba.
A soproniak is jól járnak a VOLT-tal, amit jól mutat, hogy a városlakók körében 95 százalékos a fesztivál elfogadottsága. - A rendezvény ideje alatt a város és a fesztivál együtt lélegzik - mondja Lobenwein. A kávézók, a sörözők teraszai szinte alig marad üres hely, míg a vendégéjszakák száma is láthatóan megugrik. Nehezen is lehet ilyenkor szálláshoz jutni, öt éjszakára csakis kiemelt áron.
A VOLT és Sopron közötti "szimbiózist" jól mutatja, hogy város jelképének, a Tűztoronynak a tetején is kifeszítették már a VOLT rózsaszín molinóját. A fesztivál során pedig kortárs képzőművészek, mint Szurcsik József, Wahorn András, ef. Zámbó István és a Kiss Tibi, a Quimby frontembere alakít át a közönség szeme láttára egy két és fél méter széles, tizenhat méter hosszú VOLT-feliratot. A kész művet a fesztivál után a belvárosban kiállítják. Így öt nap után se múlik el a VOLT-hangulat.