Fidesz;Országgyűlés;devizahitel;bankok;árfolyamkockázat;elévülés;

Rogán szerint a bankoknak és az adósoknak kell osztozniuk az árfolyamváltozás okozta terheken FOTÓ: TÓTH GERGŐ

- Újraszabályozott elévülés

Megosztaná az árfolyamkockázatot a Fidesz - erről Rogán Antal beszélt tegnap napirend előtt a parlamentben. Egy módosító indítvánnyal az elévülés szabályainak is sajátos értelmezést adna a kormány: eszerint csak a lezárt, visszafizetett szerződések évülnek el öt év után. Ősszel a tisztességtelenség kritériumait is átírná a Fidesz.

Egy szerződésmódosítás sem hiúsulhat meg arra való hivatkozással, hogy az elévült - így érvelt Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője - egyben a gazdasági bizottság elnöke - a devizahitelesek megsegítéséről szólva tegnap az Országgyűlésben elmondott, napirend előtti felszólalásában. Az elévülés módosításáról szóló tervezetet tegnap nyújtotta be a Fidesz a parlamenthez. Az ügy előzménye, hogy a kormány a múlt héten benyújtotta, és e hét péntekjén szavazásra bocsátja a devizahitelesek mentőcsomagjának első elemét, amely a Kúria jogegységi határozatának következményeit teszi minden szerződésre érvényessé.

"Szó sem lehet olyan elévülésről, amelyik azt mondja, hogy a bankok a 2009 előtti követeléseket nem adják vissza, sem a devizahiteleseknek, sem a forinthiteleseknek" - fogalmazott Rogán. A fideszes politikus módosító javaslatot nyújt be a devizahiteleseket érintő előterjesztéshez, amely szerint a meglévő szerződések esetében - akár forint- akár devizahitek, - az elévülés csak akkor kezdődhet, ha a szerződést lezárták. Ha az ma is él, ha annak alapján a hiteles fizet vagy vele szemben követelést támasztanak, akkor nem lehet elévülésről beszélni. " Azt is kérte a kormánytól: karácsonyra már ne legyen devizahitel az országban, valamint azt: az árfolyamkockázatot ossza meg a bank és a hitelfelvevő között. Ez utóbbiról már nem szólt azonban a Kúria döntése, az árfolyamkockázatot, amely az adósok törlesztőrészlet-emelkedésének 70 százalékáért felel, nem ítélte tisztességtelennek a legfelsőbb bírói fórum.

A jogszabály hatályba lépése után 90 napon belül kell a bankoknak átszámolniuk a folyósítás és a törlesztés összegét. Mindez a forinthitelekre is vonatkozik, a végtörlesztett hitelekre azonban nem, mivel azt a piacinál kedvezőbb feltételekkel fizették vissza az ügyfelek - mondta. A törvényjavaslat szerint a fogyasztói kölcsönszerződésben – az egyedileg megtárgyalt szerződési feltétel kivételével – semmis az a kikötés, amely szerint pénzügyi intézmény árfolyamrést alkalmaz. Az egyoldalú szerződésmódosítás lehetőségét tartalmazó fogyasztói kölcsönszerződésnél vélelmezni kell, hogy tisztességtelen az annak részét képező egyoldalú kamatemelést, költségemelést, díjemelést lehetővé tevő szerződéses kikötés – az egyedileg megtárgyalt feltétel kivételével. Szintén semmis a deviza vételi és eladási árfolyam közötti árfolyamrés. Ezt lakáscélú hiteleknél már 2010 óta nem alkalmazhatnak a bankok, hanem saját vagy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) középárfolyamát kell használniuk. Egy tavaly elfogadott módosítás értelmében ehhez a körhöz holnaptól csatlakozik a szabad felhasználású jelzálog alapú devizahitelek csoportja is. Az új adósmentő törvényjavaslat ezen annyiban fog módosítani, hogy a bankoknak a jegybanki középárfolyamot kell használni.

Ezzel azonban a devizahiteles mentésnek még korántsem lesz vége: második lépésben "a tisztességtelenül szerzett előnnyel" való elszámolást határozzák meg, és év végéig beterjesztik a devizahitelek kötelező forintra váltásáról szóló javaslatot - számolt be Rogán Antal. Itt kell mérlegelni a bankstabilitási szempontokat, itt kerülhet elő az állami szerepvállalás - mondta a Fidesz frakcióvezetője. A mostani, a kormány által benyújtott törvényjavaslatot "csak a kezdetnek" nevezte, ehhez hozzáfűzte: a bankoknak most kell majd szembenézniük azzal, hogy tisztességtelenül jártak el az emberekkel szemben - érvelt Rogán Antal. A Fidesz frakcióvezetője javasolta, hogy ősszel azt is definiálja a parlament, hogy mi számít tisztességtelennek. Ez szakértők szerint annak fényében lehet érdekes, hogy a jelenlegi jogszabályok alapján a Kúria eldöntötte, hogy az árfolyamkockázat nem tisztességtelen. A politikus azonban ezzel nem elégedett meg, azt is kifejtette: a Kúria döntése cégekre nem, csak a magánszemélyek által felvett hitelekre vonatkoztatható, arra hívta fel a figyelmet, az “egy alapot nyújtott arra, hogy akár ők is fordulhatnak bírósághoz a szerződéseik ügyében”.

                                MSZP: Presztízsberuházások helyett adósmentést
Presztízsberuházások helyett háromszázmilliárd forintos alap létrehozását javasolja a devizahitelesek megsegítése érdekében - jelentette be az Országgyűlés költségvetési bizottságának szocialista elnöke. Burány Sándor közölte: határozati javaslatban kezdeményezik az alap létrehozását, amely annak segítene, aki nem tudja törleszteni devizahitelét, és úgy segítene, hogy átkonvertálhatja tartozását egyfajta lízingszerződéssé és megtarthatja lakását. Az ellenzéki politikus elmondta, hogy támogatják a parlament előtt lévő, az árfolyamrést és az egyoldalú szerződésmódosítást tisztességtelenné nyilvánító törvényjavaslatot, de az a devizahitelesek problémájának csak egy részét rendezi, kezelni kell a tisztességtelen kormányzati magatartást is.
                                MLP: az alapproblémát nem oldja meg a kormány
A devizahitelek alapproblémáját  nem oldja meg a Fidesz törvénytervezete: a gyengülő árfolyam miatti tehernövekedést és az abból következő szociális válsághelyzetet erről szól a Magyar Liberális Párt (MLP) benyújtott javaslata ezzel szemben végleg rendezné a devizahitelesek helyzetét úgy, hogy a bankokat sem terhelné több százmilliárd forinttal - közölte Bodnár Zoltán, a párt gazdaságpolitikai szakértője. A kormány irányával ellentétesen az MLP változatlanul fenntartja a devizahitelek forintosításra vonatkozó javaslatát, amelyet korábban benyújtott az Országgyűlésnek, s mely hosszú távon rendezi az adósok ügyét és nem rak túl nagy terhet a bankokra sem.

Romániában 2,5 százalékkal emelkedik a gáz ára július 1-jétől a háztartási fogyasztóknak, az ipari fogyasztóknál a drágulás 1,5 százalékos lesz.