Hatalmas szennysziget lebeg a Balaton közepén – számolt be a magyar sajtó az Origo.hu szombati cikke és egyik olvasójának fényképe nyomán. A kép a portál szerint pünkösd hétfőn, Tihany és Szántód között készült, a Közép-dunántúli Környezetvédelmi és Természetvédelmi Felügyelőség pedig azonnal intézkedett, hogy vegyenek mintákat a tó vizéből az érintett térségben, az eredményre várni kell.
A sonline.hu tegnapi beszámolója szerint ettől biztosan nem, de hasonló szennyeződéstől megfertőződhettek az egy héttel ezelőtti balatonfüredi úszónap résztvevői. Ugyanis kalicivírus okozhatta a megbetegedéseket, amint az országos tisztifőorvos közléséből tudható. A Balaton vízminőségével egyébiránt nincsenek problémák, lokális fertőzés lehet a füredi eset hátterében.
Az ATV-nek nyilatkozó Falus Ferenc korábbi tisztifőorvos szerint azonban az okok kivizsgálásával már akadnak gondok, s minden hatóság összefogott vizsgálatára volna szükség, az erőfeszítések azonban nem nagyon látszanak. Falus szerint aprólékosan vizsgálni kellene minden részletet, a parton ivóvizet osztókat is, hogy közülük mindenki egészséges volt-e, miközben sokak szerint a füredi parton elhelyezett mobil illemhelyek tisztaságával is akadtak gondok a Magyar Úszás Napján, június 21-én.
Tömeges fertőzéshez kevés vírus is elég, a kalici pedig különösen fertőzőképes – mondta a korábbi tisztifőorvos. - A vízből azonban igen nehéz kimutatni, a vízminőség-vizsgálatoknak ez nem is feladata. A kalicivírus ugyanis csak rövid ideig él meg a vízben. Az is elképzelhető, hogy mivel a füredi úszóverseny útvonalát hajók biztosították, valamelyik éppen ez idő alatt ürítette ki a szennytartályát és az úszók frissiben haladtak át rajta.
A kalici néhány percig képes fertőzni a vízben, majd szétoszlik, felhígul. De egyelőre még arra sincs válasz, hogy valóban mindenki a vízben fertőződött-e meg. A balatoni vitorlázók körében felháborodást keltett, hogy ők volnának a fertőzés okozói, bár azt elismerik, akadnak olyanok, akik a tóba ürítik vécétartályaik tartalmát, holott a kikötőkben lehetőség van a tartályok kiürítésére – mondta egy vitorlás az Origónak, Igaz a díjak emelkedése miatt a kishajók kiszorulnak a kikötőkből.
Az Origo olvasójának fényképe alaposan felkavarta a hétvégi híreket, amíg meg nem szólalt G. Tóth László, az MTA Balatoni Limnológiai Kutatóintézet igazgatója, aki munkatársaival együtt elemezte a felvételeket, sőt újabb képeket is kapott. - A fotókon nem fekália, hanem bebábozódott árvaszúnyogok folttá összeállt barna bőre látható – nyugtatta a kedélyeket a Népszabadságban a szakember.
A bebábozódott árvaszúnyogok a Balaton üledékéből feljönnek a felszínre és elröpülnek, a bábbőrök meg a víz tetején maradnak, s pár nap alatt elbomlanak. A hab a vizen természetes módon termelődik, hogy a szúnyogok könnyebben kibújjanak a bábbőrből. A balatonfüredi fertőzésről pedig csak annyit mondott: azt akár egyetlen ember ürüléke is.
Ugyancsak a Népszabadság tudósítója számolt be arról, hogy ötvennyolc Balaton-parti község, város polgármesterei a térség országgyűlési képviselőihez és a Magyar Turizmus Zrt.-hez fordultak segítségért: lépjenek fel a turisztikai régiónak komoly károkat okozó, a vízminőségről szóló alaptalan híresztelésekkel szemben, hiszen több évtizede nem volt olyan jó a Balaton vize, mint most.
A polgármesterek azt kérdezik, vajon kiknek áll érdekében a főszezon kezdetén elriasztani a magyarokat és a külföldieket a tótól. Mások meg inkább arra lennének kíváncsiak: végül is mi okozhatta a fertőzéseket, kinek, minnek higgyenek a Balaton mellett?