Sokan azért is elégedetlenek, mert miközben Fidesz országos választmánya jövő csütörtökön elfogadja az önkormányzati jelöltek listáját, az MSZP-ben azon a napon még csak a budapesti elnököt választják meg, a posztért két nő, Kunhalmi Ágnes és Tüttő Kata verseng.
Forrásaink szerint Tóbiás József, aki várhatóan egyedül pályázik majd a szocialisták pártelnöki posztjára, jövő szombatig több helyi és megyei szervezethez el akar menni, hogy elmondja, mit kínál az MSZP-nek, hogyan szeretné vezetni a pártot, ha a július 19-i tisztújító kongresszuson bizalmat szavaznak neki a küldöttek. A politikus vidéki útjain természetesen a támogató aláírásokat is gyűjti, mert az alapszabály értelmében csak az indulhat a pártelnöki posztért, aki személyesen összegyűjti a tagság tíz százalékának aláírását, illetve a terveit pályázatban foglalja össze. A leendő megyei elnököknek a helyi tagság tíz százalékos támogatását kell megszerezni az induláshoz.
Tóbiásnak ugyan máig nincs ellenfele, alelnöki pozícióra, illetve elnökségi tagnak várhatóan sokan fognak jelentkezni. A Népszabadság értesülése szerint jó esélye van Gőgös Zoltánnak arra, hogy a szocialisták elnökhelyettese legyen. Gőgös jövő pénteken újraindul a Veszprém megyei elnöki székért, amit ezúttal is biztosan megszerez, de várhatóan az MSZP alelnöki pozíciójáért is rajthoz áll. A pártban nem egyedi, hogy valaki több posztért indul, mert ha az egyiket nem kapja meg, a másikat még elnyerheti.
A két alelnöki helyért forrásaink szerint többen versenghetnek majd, Ujhelyi István EP-képviselő, Lukács Zoltán frakcióvezető-helyettes, valamint Kovács László volt pártelnök már bejelentette, hogy indul a posztért. Lukács jelenleg a párt Komárom-Esztergom megyei elnöke, de már csak a helyi tisztújításig. Azt pontosan még nem tudni, hogy az elnökség tagjai közül kik vállalják ismét a megmérettetést, de értesülésünk szerint Gúr Nándor jelenlegi alelnöknek egyre kevesebb a támogatója a pártban. Harangozó Tamás, Varga László és Kunhalmi Ágnes - aki várhatóan a szocialisták fővárosi elnöke lesz - azonban sikerrel pályázhat elnökségi posztra.
Kifogásolt "előszűrés"
A pályázókat a kongresszus előtt ezúttal is a jelölőbizottság hallgatja majd meg. Ez a testület dönti el, ki kerülhet fel a szavazólapra. A jászsági szocialisták viszont azt szeretnék, ha a jelöltekről előzetes szűrő nélkül, a kongresszus döntene. Erről a napokban írt Facebook-oldalán Szekeres Imre. A politikus a helyi szervezetek nevében azt is javasolta, hogy az elnökség több mint kétharmada ne legyen parlamenti képviselő, mert így többen vállalhatnának feladatot, és biztosított lenne, hogy a párt irányítja a frakciót. Az MSZP jelenlegi vezetői forrásaink szerint a javaslatokkal nem értenek egyet.