Meghökkentő és elgondolkodtató, ha egy ügyvéd ilyen sok cég alapításában vesz részt, amelyek többségét azután felszámolták, de ez nem ütközik a szakma etikai szabályaiba, ilyen ügyben még nem indult etikai eljárás - mondta lapunknak a Budapesti Ügyvédi Kamara Etikai Bizottságának elnöke azzal kapcsolatban, hogy az Index kiderítette: a nemzeti fejlesztési miniszterré kinevezett Seszták Miklós a 2000-es évek elején, még kisvárdai ügyvédként mintegy 700 betéti társaság alapításában működött közre, amelyek mindegyike három kisvárdai címre volt bejelentve, és négyötödüket 2009-re - köztartozások és egyéb okok miatt - felszámolták.
Galli István szerint azonban, ha egy ügyvéd tisztességesen jár el a cégalapítás során, akkor önmagában nem számít, hogy hány vállalkozást alapított, és azoknak mi lett a sorsa. Ha esetleg ezen cégek működtetésében is részt vesz, még az sem sérelmezhető, az etikai szabályok csak azt tiltják, hogy az ügyvéd ügyvezetőként dolgozzon a vállalkozásokban - tette hozzá az Etikai Bizottság elnöke.
Váratlan helyről védték meg Seszták cégalapítási gyakorlatát: az állami hírügynökségnek egy direkt értékesítéssel foglalkozó MLM-hálózatépítő úgy fogalmazott, a Seszták Miklós ügyvédi közreműködésével alapított cégek egy része ma is sikeresen működik, és kárt azok sem okoztak az országnak, amelyek végelszámolással fejezték be meg sem kezdett tevékenységüket. Kovács Erzsébet saját bevallása szerint egy MLM-rendszer tagjaként a 2000-es évek elején részben magyar nemzetiségű, kárpátaljai ukrán és orosz állampolgárok szervezésével bővítette hálózatát Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, és ennek keretében jöttek létre az érintett válallkozások, ő maga pedig a külföldiek kézbesítési megbízottjaként járt el.
Mivel a hálózatépítő szerint Magyarországon működő MLM rendszerbe csak magyar állampolgár vagy magyar jogi személyiség léphetett be, így a hálózatba magyar betéti társaságok tagjaként kerülhettek be a leendő külföldi MLM-tagok. Kovács Erzsébet azzal magyarázta, hogy a Seszták közreműködésével létrehozott betéti társaságok nagy része nem is kezdte meg a tényleges tevékenységét, hogy 2004-ben hazánk Oroszországgal és Ukrajnával szemben vízumkényszert vezetett be, így a megnövekedett költségek miatt sokak számára lehetetlenné vált a Magyarországra való beutazás és meggondolták magukat. A vállalkozások törvényesen szűntek meg, és bár "egyetlen percig sem működtek, értelemszerűen forgalmuk sem volt, tehát kárt sem okoztak az országnak" - tette hozzá Kovács Erzsébet.
A magyarázatok ellenére az ellenzék továbbra is a fejlesztési miniszter távozását követeli, arra hivatkozva, hogy a Seszták által létrehozott cégek hatalmas károkat okoztak az állami költségvetésnek meg nem fizetett köztartozásaikkal.
Mi az MLM?
Az MLM (multi-level marketing) egy értékesítési vállalkozás-forma, amelyben a termékértékesítés nem kereskedők, hanem a gyártó vállalattal alvállalkozói szerződésben lévő értékesítők vagy hálózatépítők által történik, az ismerősök felé történő ajánlás által.
Az értékesítő jutalékot kap, és minél több ember vásárol tőle a termékből, illetve a vásárlói minél több embert vonnak be maguk alá piramis-szerűen az értékesítésbe (a csatlakozóknak vásárolniuk kell és belépési díjat kell fizetniük), egy idő után a piramis felsőbb szintjein lévő értékesítők már csak az alárendeltségükbe tartozó értékesítők jutalékaiból jelentős jövedelemre tudnak szert tenni.
Emiatt azonban az MLM sokszor a csalás melegágya lehet, könnyen pilótajátékká alakulhat, ahol valódi termékforgalom nincs, az alsóbb szinteken befizetett belépési díjakat a csúcsvezetők pusztán "lenyelik".