II. Erzsébet;Al Habtoor;

Khalaf Ahmad Al Habtoor önéletrajzi könyvet írt FOTÓ: BIELIK ISTVÁN

- A sikerhez komoly fegyelem kell

Egy pálmalevekből épült kunyhóban élt családjával, miközben új otthonról és saját vállalkozásról álmodott. Fejébe vette, hogy gyökeresen megváltoztatja az életét. Azóta Khalaf Ahmad Al Habtoor dubai üzletember hatalmas vagyonra tett szert, cége az Egyesült Arab Emirátusok egyik legsikeresebb üzleti vállalkozásává nőtte ki magát. Legutóbb vaskos önéletrajzi könyvet adott ki, melyben elmeséli meggazdagodásának történetét, és motivál másokat is a sikeres életre. 

Mikor nekivágott a tervének, nem volt hozzá se pénze, se telephelye, se emberei. - Ez volt életem legnagyobb kihívása - mondja Al Habtoor. Kezdetben két embert vett magához, akiket kirúgtak egy korábbi cégtől, ahol Al Habtoor is dolgozott. Bár leendő kollégáinak elmondta, nem tud nekik egyelőre fizetni, ők mégis elvállalták a munkát. Az üzletember először egy mozihálózattal keresett pénzt. Azóta az Al Habtoor Group az építő-, szálloda, és autóiparban is utazik, mely az Arab Emirátusok "növekedésével" párhuzamosan lett egyre sikeresebb. A dubai férfinek magyar vonatkozású érdekeltsége is van: két éve vásárolta meg az ötcsillagos Le Méridien luxushotelt a korábbi, izraeli tulajdonostól.

Persze a cégvezető nemcsak saját magára gondol, hanem folyamatosan támogatja hazájában a fiatalok oktatását, és az orvosi kutatásra is pénzt szán. - Aki tud, annak kötelessége segíteni - mondja Al Habtoor, aki szerint nemcsak az államnak kell támogatást nyújtania, hanem az üzleti élet szereplőinek is. Rajong a teniszezésért is, rendszeresen űzi a sportot, és évente megrendezi az Al Habtoor Királyi Windsor kupát, melyet együtt tekint meg őfelségével, II. Erzsébettel.

Az oktatás és a sport mellett a dubai férfi az arab világot is közelebb szeretné hozni a nyugatihoz. Véleménye szerint ezt nemcsak közös munkával, együttműködéssel, de egymás kultúrájának megismerésével is el lehet érni. A médiában az arabokról közölt kép ugyanis sokszor ellentmond a valóságnak. - Hazámban, az Arab Emirátusokban az arabok a magyarokkal, a britekkel és más ázsiai kisebbségekkel békében élnek, gyerekeik ugyanazokba az iskolákba járnak, és mindannyian egy zászló alatt állnak az ünnepeken - meséli.

- A munka az első, aztán jön a család - írja könyvében az üzletember. Állítását azzal magyarázza, hogy a feleség egy olyan férjre vágyik, aki dolgozik, pénzt keres és gondoskodik róla, aki boldoggá teszi. Ha azonban a férj lusta, a nő elveszti vonzódását. - Ugyanez igaz a gyerekre is. Nem tudnak kényelemben élni, ha a férj nem teremti meg a szükséges pénzt - fejtegeti.

Vajon mi lehet a dubai üzletember a titka? Al Habtoor szerint sikeres és gazdag élethez négy kritériumnak kell teljesülnie. E szerint fontos az idő megfelelő beosztása, az adandó esélyek, lehetőségek megragadása, a szerencse és a fegyelem. - De mind közül a fegyelem a legfontosabb - emeli ki Al Habtoor. A vállalkozó szerint viszont mégsem válhat mindenki gazdaggá, hiszen a sors egyeseket pincérnek, mást mérnöknek megint mást orvosnak teremtett.

Különböző felületeken és technikákkal elevenítik meg Ybl Miklós egykori, mára elpusztult margitszigeti építményeit vasárnap az Ybl-emlékév keretében szervezett építészeti programon a Holdudvarban. Az Ybl Egyesület programja délelőtt kezdődik a Hoppart Társulat előadásával, akik Ferenc József császár és Sissi királynő alakját, valamint udvartartásukat idézik meg a Margitsziget hajóállomásán.