Európai Unió;csúcstalálkozó;tűzszünet;David Cameron;első világháború;Kelet-Ukrajna;Jean-Claude Junker;

Merkel támogatja Porosenko béketervét FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/ CARSTEN KOAL

- Ukrajna újra társulna

Az első világháború kitörésének száz éves évfordulójára emlékeztek tegnap az Európai Unió állam- és kormányfői, majd egy munkavacsorával kezdetét vette az bizottsági elnök személyéről is dönteni hivatott csúcstalálkozó. Ma társulási egyezményt írnak alá Ukrajnával, Moldovával és Grúziával, és utólag egyeztetnek a kérdésben Oroszországgal. Kelet-Ukrajnában tűzszünet van, harcokkal. 

Az EU-csúcsra készülő néppárti vezetők előzetesen egyeztettek tegnap a belgiumi Kortrijkben. Angela Merkel német kancellár úgy nyilatkozott: ahhoz, hogy ma eldönthessék, kit jelöljenek az Európai Bizottság (EB) elnöki tisztségére, előbb az elkövetkező öt év fontos tartalmi kérdéseit kell tisztázni, olyan kérdéseket, mint a gazdasági növekedés, az államháztartási konszolidáció, valamint a munkahelyteremtés - különös tekintettel a fiatalok munkanélküliségére.

Elemzők szerint a kancellár ezzel a Jean-Claude Junker jelölését támogató, de fiskális lazítást sürgető baloldali kormányfők felé tett gesztust. Ugyanakkor a Juncker személyét továbbra is elutasító David Cameron brit miniszterelnöknek is üzent, jelezve, hogy az uniós stratégia eldöntendő tartalmi kérdéseiben "nagyon jó kompromisszumokat" lehet majd találni Nagy-Britanniával.

Ugyancsak a mai csúcson írják alá a társulási megállapodás gazdasági részét Ukrajnával, illetve a teljes megállapodást Moldovával és Grúziával. Az orosz külügyminisztérium közölte, Moszkva elfogadta az Európai Bizottság javaslatát, hogy Oroszország, az EU és Ukrajna július 11-én tartson miniszteri szintű találkozót, de kiemelte, hogy hasonló találkozókat inkább a fontos dokumentumok aláírása előtt kellene tartani.

A közlemény szerint Ukrajna, Moldova és Grúzia közötti társulási szerződése az unióval károkat okozhat az orosz gazdaságnak. Időközben Kelet-Ukrajnában a tűzszünet ellenére sem hallgattak a fegyverek. A szakadárok támadást indítottak Kramatorszk stratégiai fontosságú repülőtere ellen, amely a "terrorellenes hadművelet" kezdete óta az ukrán hadsereg ellenőrzése alatt állt. Kramatorszk alig 15 kilométerre van az ukrán erők blokádja alá vont Szlovjanszktól, amely a donyecki szakadárok fő erőssége.

Ma Donyeckben újabb tárgyalási fordulót tartanak, amelyen Oroszország, az EBESZ és a kijevi vezetés képviselőit várják a szakadár vezetők.  Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő csütörtökön Moszkvában reményét fejezte ki egy interjúban, hogy az Ukrajnában szembenálló felek hallgatnak Vlagyimir Putyin előző szerdai felhívására és meghosszabbítják a tűzszünetet.

Nem jelentette még be hivatalosan indulását, de várhatóan harcba száll az államfői tisztségért Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnök.