régészet;Sárospatak;Sárazsadány;múzeumi komplexum;

- Itthon is csodákat látni - Egyedülálló múzeumi komplexum Magyarországon

Nyártól már látogatható, az az Európában egyedülálló kultúrtörténeti, ipartörténeti, interaktív múzeumi komplexum Sárospatakon illetve Sárazsadányban, amely hat év régészeti és kutatómunka gyümölcse.

Sárospatak és az itt található vár világörökségi helyszín, amely eddig többnyire osztálykirándulások helyszíne volt. Most azonban pályázati támogatásból történelmi jelentőségű látványosság készült ide, és a közeli Sárazsadányba. A két helyszín között hajók viszik át a kultúrakedvelő érdeklődőket. Az Európában eddig páratlan érdekesség I. Rákóczi György korhűen helyreállított műhelyét és egy múzeumi skanzenszerű néprajzi gyűjteményt foglalja magába.

Levéltári források szerint I. Rákóczi György a korszak legnagyobb ágyúöntető főura volt Magyarországon: 1631-től tizenhét éven át több tucat bronzágyú és 10 harang készült a sárospataki ágyúöntő műhelyben, míg 1672-ben az épületet tűzvész sújtotta. A feltárás során nagy mennyiségben kerültek elő az ágyúöntési munkák rekonstruálásához szükséges leletek, öntőminták és formák, öntőedények. Ráadásul a régészek szinte teljesen épen találtak meg egy nagyméretű bronzolvasztó lángkemencét a hozzá tartozó tüzelőtérrel és öntőaknával együtt. Mindezt a szakemberek korhűen helyreállították. Európában pillanatnyilag ez az első ilyen feltárt műhely és bemutatóhely, amelyet a nyáron már láthat a közönség – mondta el Ringer István ásatásvezető régész.

A sárospataki kiállítótérben interaktív módon megismerhető a korabeli ágyúöntők élete és az ágyúöntés technológiája. Ki lehet próbálni az életnagyságú ágyúfúrótornyot, fel lehet mászni a kemence tetejére, melyben a bronzot olvasztották. Az ágyúöntés egyes lépéseit panoptikum figurák mutatják be, melyek a Madame Tussauds múzeumban látható figurákhoz hasonlóak. Az ágyúöntés mestersége ritkának számított az adott korban, a módszer titkos volt, így csak kevesen ismerték a fortélyait. Most ebbe is bepillantást lehet nyerni – mondta Szijjártó Orsolya projektvezető, az Inventio Consulting ügyvezető igazgatója.

Az 500 millió forintos fejlesztésből nem csupán a sárospataki múzeum bővült új látványossággal, hanem a Sárospataktól kilenc kilométerre fekvő Sárazsadány három parasztházát és környezetét is átalakították, hogy helyet adjon a múzeum eddig raktárakban tárolt néprajzi gyűjteményének. A látványosságokat a Bodrog köti össze, amelyen hajókázva látható az egész új múzeumi komplexum.

Bár még távolinak tűnhet augusztus utolsó hétvégéje, már javában folynak a XIX. Magyar Borok Útja Rallye előkészületei. 2014. augusztus 29-31. között körülbelül 75 autó indul kalandos útjára Zsámbékról, a drivingcamp Hungary Közlekedésbiztonsági és Vezetéstechnikai Központ tanpályájáról, hogy egy vezetéstechnikai feladat teljesítése után felfedezzék hazánk szebbnél szebb tájait, pincészeteit, pálinkafőzdéit. Az egyes állomásokon nemcsak kóstolásra és vásárlásra van lehetőség, hanem megismerkedhetnek a helyi szokásokkal, körbejárhatják a birtokokat, pincerendszereket, beszélgethetnek hazánk kiemelkedő borászaival, pálinkakészítőivel. Az autós túra mezőnye 2,5 napja alatt kb. 12-15 pincészetet látogat meg.