Javaslatot tett a parlamentnek Vlagyimir Putyin orosz elnök, hogy vonja vissza azt a felhatalmazást, amelyet a hadsereg Ukrajnában történő bevetésére adott. A duma március elsején adta meg a felhatalmazást az orosz elnöknek arra, hogy az orosz állampolgárok védelmében, szükség esetén, bevethesse a hadsereget Ukrajnában, az elnök újabb kérését ma vizsgálja és válaszolja meg a testület.
Dmitrij Peszkov elnöki szóvivő szerint Putyin a kelet-ukrajnai helyzet rendezéséről megkezdett háromoldalú tárgyalások elősegítése céljából tette a javaslatot. Értékelte a gesztust Petro Porosenko ukrán elnök. A hivatala által kiadott közlemény úgy fogalmazott, az ukrán béketerv hivatalos támogatása után ez Putyin első konkrét lépése a kelet-ukrajnai válság rendezése érdekében.
Az orosz elnök, bár első reakcióként ultimátumnak nevezte a Kijev által kihirdetett tűzszünetet, hét végén már fegyvernyugvást kért a felektől, vagyis az oroszbarát szakadároktól is és a párbeszéd mielőbbi elkezdését sürgette.
Porosenko múlt pénteken éjféltől hirdetett egyoldalú tűzszünetet, a kelet-ukrajnai szakadár vezetők először elutasították, arra hivatkozva, hogy mindaddig nem teszik el a fegyvert, míg a hadsereget ki nem vonják a régióból, ám hétfőn Alekszandr Borodaj, a magát Donyecki népköztársasággá kikiáltott megye "miniszterelnöke" hétfő este bejelentette, hogy a donyecki és lulanszki népfelkelők szintén vállalják a tűzszünetet június 27-éig.
A tűzszünet azonban egyelőre igencsak törékenynek bizonyult, a szemben álló felek egymást vádolják. A lázadók lelőtték Szlovjanszknál a hadsereg egyik teherszállító helikopterét. A gépen kilenc személy tartózkodott. Az ukrán terrorellenes hadművelet szóvivője Facebook-oldalán azt közölte, hogy hétfő éjszaka óta lövik az ukrán erők állásait a szeparatisták.
A felkelők egyik csoportja aknavetőkkel támadott egy katonai ellenőrző pontot Szlovjanszk közelében, és kézifegyverekből nyitott tüzet egy másik, az orosz-ukrán határhoz közelebb fekvő katonai állásra. A szakadárok azzal vádolták az ukrán hadsereget, hogy Luhanszk közelében csapást mért a "népköztársaság erőire", a támadásban egy ember életét vesztette, egy másik pedig megsebesült.
Vlagyimir Putyin orosz elnök tegnap kétnapos hivatalos látogatásra érkezett Bécsbe, Heinz Fischer osztrák elnök katonai tiszteletadás mellett fogadta a Hofburgban. Ez az orosz elnök első látogatása egy EU-tagországban az ukrajnai konfliktus kezdete óta.
Bár az osztrák házigazdák jelezték, hogy az Oroszországhoz csatolt Krím-félszigetet továbbra is Ukrajna részének tekintik, az OMV osztrák és a Gazprom orosz gázóriás aláírták a megállapodást az Ukrajnát megkerülő Déli Áramlat orosz gázvezeték ausztriai szakaszának megépítéséről.
Fischer 2011-ben még a Nabucco híve volt, ellenezte a Déli Áramlatot. Némi európai enyhülés érzékelhető Oroszország irányába, amióta Putyin, legalábbis szavak szintjén, kiáll Porosenko béketerve mellett. Az EU külügyminisztereinek hétfői tanácskozásán sem született döntés újabb Oroszország elleni gazdasági szankciók foganatosításáról, annak ellenére sem, hogy Washington újabb szankciókkal fenyegette meg Moszkvát.
Jean Asselborn, Luxemburg külügyminisztere úgy fogalmazott, az EU országoknak "jelenleg nincs komoly motivációja gazdasági szankciókhoz" Oroszország ellen, "a krízis rendezését nem segíti elő az Orosz Föderáció elleni szankciókkal való állandó fenyegetőzés". A külügyminiszterek többsége úgy véli, most hiba lenne újabb szankciókat bevezetni, mivel a kölcsönös átmeneti tűzszünet lehetőséget nyújt a diplomáciai rendezésre.