"Az oroszok 10 milliárdot (euró, a szerk.) adnak az atomerőműre, és épül a Déli Áramlat annak ellenére, hogy az EU ellene van” - mesélte az Orlen vezér Włodzimierz Karpiński pénzügyminiszternek és helyettesének, Zdzisław Gawliknak idén februárban. Hozzátéve: "Orbán úgy leszopta Putyint, hogy azóta felcsapott farokkal jár".
"Ide figyeljetek (...) mennyire másképp mennek a magyaroknál a dolgok. Elutaztam Hernádihoz, mert ő nem hagyhatta el Budapestet. Mondom neki: hány évet kapsz? Ő mosolygósan, kisimultan ezt válaszolja: az ügyvédeim találtak egy ügyet, amelynek köszönhetően felmentenek, és ezt minden EU-tagállamnak el kell ismernie, és oda utazom majd, ahova akarok. Ez egy magyarországi ügy? - kérdezem. Igen, mondja. Igen ám, mondom, de ez több évig eltarthat, nem? Nem, áprilisig meglesz. És ott ül mögötte egy ügyvéd, a nagyon elbizakodott Ábel. Hernádi erre széles mosollyal: Ábel, mondd el Jaceknek, hogy ki képviseli a vádat az ügyben? Ábel erre: a feleségem. Kapisgáljátok? Képzeljétek el, hogy ez nálunk van!”
A névazonosság alapján Galácz Ábelről lehet szó, aki 13 esztendeje dolgozik a magyar olajtársaságnál jelenleg csoportszintű ellátási és értékesítési igazgató. Felesége Bánhegyi Ilona, aki Hernádi Zsolt ellen magánvádlóként büntetőeljárást indított, 2000-től szintén a Mol-ban dolgozott, jogi vezető volt, 2006-ban szülési szabadságra ment.
Forrásunk szerint Bánhegyi birtokában nagy mennyiségű Mol-részvény volt, amelynek árfolyama tekintélyes mértékben zuhant. Bánhegyi Ilona ezt a horvát INA energiacég körüli bizonytalanságnak tudta be, amiért Hernádi Zsoltot is felelőssé tette. Ezért is indított pert a cégvezető ellen Bánhegyi Ilona alapvetően a horvát vádakra alapozva jelentette fel az elnök-vezérigazgatót.
A horvát hatóságok vádja szerint Hernádi Zsolt lefizette Ivo Sanader volt horvát kormányfőt azért, hogy a zágrábi kabinet 2009-ben a Mol-nak adja át az INA energiacég irányítását, annak ellenére, hogy a magyar olajcég kisebbségi részt birtokol. A magyar ügyészség korábban lezárta a Mol-vezér elleni nyomozást, a bíróság pedig első fokon májusban felmentette Hernádit Bánhegyi által megfogalmazott vádak alól.
Egyes elemzők szerint azonban Hernádi elszólta magát a lengyel lap által idézett beszélgetésen. Igazolva azokat a találgatásokat, amelyek szerint Bánhegyi "kamupert" indított ellene.
A trükk lényege pedig az, hogy abban az esetben, ha a magyar bíróság felmenti Hernádit az ügyben, akkor ugyanezekkel a vádakkal már nem kell más bíróság elé állnia. Így a magyar hatóságok kérhetik a horvát közigazgatást, hogy állítsa le a Mol-vezér elleni pereket, s emiatt megszűnik a Hernádi elleni nemzetközi körözés is, ami jelenleg akadályozza őt az utazásban.
Az ügyet jól ismerő informátorunk szerint Hernádi Zsolt 2013 decemberében valóban találkozott Jacek Krawiec-cel egy étteremben, itt ettek-ittak, a sok fős vacsorán azonban nem látszik életszerűnek, hogy az idézett beszélgetés ebben a formában elhangzott volna. Az emberek ilyen alkalmakkor, ennyire bizalmas információkat nem szoktak elmesélni. (Mivel ellenkező példákat is ismerünk, lásd Matolcsy esetét a Goldmann Sachs bankáraival az IMF behívásáról, kizárni sem lehet. a szerk.)
A Mol kommunikációs osztálya azt közölte lapunkkal: "Az elmúlt években számos pletyka és spekuláció jelent meg különböző helyi médiában a Mol-lal kapcsolatban, amelyek mindegyikéről kiderült, hogy téves. A Mol soha nem kommentálta ezeket a pletykákat, így most sem szándékozik ezt tenni.”