miniszterelnök;Olaszország;Északi Liga;Matteo Renzi;Forza Italia;

- Átalakítják az olasz szenátust

Olaszországban a parlament legjelentősebb pártjai megállapodtak arról, hogy megnyirbálják a felsőház, a szenátus jogköreit. Ezzel stabilizálni kívánják a belpolitikai életet. Matteo Renzi miniszterelnök javaslata alapján, amelyre Silvio Berlusconi pártja, a Forza Italia (FI), valamint az Északi Liga (LN) is áldását adta, csak a képviselőház rendelkezik majd döntő hatalommal, s a parlamenti munka jelentős része is az alsóházban zajlik majd.

Jelenleg a szenátus ugyanakkora hatalommal rendelkezik, mint a képviselőház. Mivel azonban a felsőházat a tartományok szavazatai alapján tevődik össze, így előfordul, hogy teljesen más erőviszonyok alakulnak ki a törvényhozás két házában. Ezzel megbéníthatják a kormány munkáját.

A reformtervek értelmében a szenátus nem hozhat törvényeket, s nem buktathatja meg a kormányt bizalmi szavazás után. A szenátorok számát pedig a jelenlegi 315-ről 100-ra csökkentik. A szenátorokat nem választhatják közvetlenül. A tartományi kormányzatok, illetve az államfő delegálhat személyeket a második kamarába.

A szenátus reformjának elfogadásához alkotmánymódosításra van szükség, amely kétharmados többséget igényel. A pártok közötti megállapodás révén azonban ez biztosítottnak tűnik. A római parlament várhatóan júliusban kezdi meg az erről szóló vitát.
Matteo Renzi várhatóan szerdán tárgyal a szenátus reformjáról az Öt Csillag Mozgalom (M5S) öntörvényű vezetőjével, Beppe Grillóval.

Újabb lehallgatott beszélgetés részleteket közölt a Wprost című lengyel lap, ezúttaal Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter és Jacek Rostowski egykori pénzügyminiszter beszélgetéseiből. Ebben Sikorski kritikusan beszélt az Egyesült Államok szövetségéről. „Te is jól tudod, hogy a lengyel-amerikai szövetség értéktelen. Sőt, inkább káros, mert azt a hamis érzetet kelti Lengyelország számára, hogy biztonságban vagyunk” – idézte a magazin a külügyi tárcavezetőt.